Λέστερ - Μπράιτον: To VAR αγνόησε πεντακάθαρο χέρι-πέναλτι στις καθυστερήσεις (vid)

Διαιτητής και VAR «έκλεισαν τα μάτια τους» σε βάρος της Λέστερ και άφησαν το ματς να συνεχιστεί παρά το καθαρό χέρι του Ντανκ εντός περιοχής στις καθυστερήσεις.

Τα τεχνολογικά μέσα και η διαχείρισή τους δεν λειτουργούν με ιδιαίτερη επιτυχία στην Premier League κι όχι μόνο με το restart και αυτό αποδείχθηκε περίτρανα και στο Λέστερ-Μπράιτον εις βάρος των Αλεπούδων.

Με το ρολόι στις καθυστερήσεις και το σκορ στο 0-0, ο Μάντισον σέντραρε και ο Ντανκ σταμάτησε την πορεία της μπάλας καθαρά με το χέρι, σε μια παράβαση που φάνηκε με γυμνό μάτι και χωρίς replay. Ωστόσο, διαιτητής σε πρώτο χρόνο και το κυριότερο, ο VAR σε δεύτερο χρόνο δεν είδαν κάτι επιλήψιμο και άφησαν το παιχνίδι να συνεχιστεί, στερώντας την ευκαιρία από το σύνολο του Μπρένταν Ρότζερς για το πέναλτι νίκης στο φινάλε.