Πρόκριση στην παράταση μέσα στο «Μαυροθαλασσίτης» για τον Διαγόρα

Διαγόρας

Την πρόκριση στην 5η φάση του Novibet Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα βρει απέναντί του τον Παναιτωλικό, πήρε ο Διαγόρας. Οι Ροδίτες επικράτησαν με 2-0 του Αιγάλεω στην παράταση και πήραν το εισιτήριο για την συνέχεια της διοργάνωσης με τους γηπεδούχους να μένουν εκτός.

Μεγάλη πρόκριση στην 5η φάση του Novibet Κυπέλλου Ελλάδας για τον Διαγόρα. Οι Ροδίτες επικράτησαν εκτός έδρας του Αιγάλεω με 2-0 στην παράταση και στην επόμενη φάση θα βρεθούν απέναντι στον Παναιτωλικό.

Στα του αγώνα οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο να σκοράρουν, με το 0-0 να τις οδηγεί στην παράταση. Εκεί ο Μανιάς άνοιξε το σκορ στο 94' για τον Διαγόρα, ενώ δεν έμεινε μόνο σε αυτό, καθώς στο 104' πέτυχε και το δεύτερο γκολ του οδηγώντας την ομάδα του στην μεγάλη πρόκριση. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν στο 111' να μπουν και πάλι στο παιχνίδι, αλλά ο Ζυγκερίδης έχασε πέναλτι με το 0-2 να παραμένει ως το τέλος.

Αιγάλεω (Ντρ. Τζουκάνοβιτς): Τσιμόπουλος, Βάρκας, Παυλάκης (110′ Μπλακσον), Ζιούλης, Ευαγγέλου, Καμαρά, Σταμένκοβιτς (72′ Ζυγκερίδης), Μπάμπης (98′ Μπάλλας), Κολλάς (72′ Πέτκοβιτς), Ναζίμ (57′ Ραμίρεζ), Γκάβριτς (57′ Νταβιώτης).

Διαγόρας (Θ. Γράφας): Αυγερινός, Αρίας, Νικόλης (77′ λ. τρ. Μανωλάκης), Δημητρίου, Σταματούλλας, Μουντές, Μασούρας (83′ Μέντεζ), Λούκιτς (77′ Τσιαμτούλας), Πάρντο (54′ Αντεσίνα), Λεσάι, Μανιάς.