Θέλτα - Βιγιαρεάλ 1-1

Θέλτα και Βιγιαρεάλ μοιράστηκαν από έναν βαθμό στο Στάδιο Μπαλαίδος (1-1) με πρωταγωνιστές τους δύο κίπερ.

Αν η Θέλτα έπαιρνε τους τρεις βαθμούς κόντρα στο «Κίτρινο Υποβρύχιο» θα «έπιανε» την αντίπαλό της στους 16 βαθμούς και ο εφιάλτης της ζώνης του υποβιβασμού θα απομακρυνόταν πια με σαφήνεια.

Όλα όμως ξεκίνησαν στραβά. Πριν την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου, ο Αλμπέρτο Μορένο άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Ουνάι Έμερι εκμεταλλευόμενος το λάθος του κίπερ της Θέλτα και την ωραία ασίστ του Παρέχο (0-1).

Η σέντρα του Χάβι Γκαλάν σταμάτησε στο δοκάρι της Βιγιαρεάλ λίγο αργότερα, με τους γηπεδούχους να χάνουν την ευκαιρία για το 1-1 και να ετοιμάζουν... άγαλμα στον Ντιτούρο χάρη στις επεμβάσεις του οποίου παρέμειναν στο παιχνίδι.

Σο 72ο λεπτό της επανάληψης ο Μπράις Μέντεθ διαμόρφωσε το τελικό (1-1) με το μισό γκολ να πιστώνεται στον πορτιέρε των φιλοξενούμενων που έκανε λάθος εκτίμηση κάνοντας εύκολο το έργο του Ισπανού.