Εσπανιόλ - Ατλέτικο Μαδρίτης 1-2: Με λυτρωτή τον Λεμάρ

Απίθανο ματς στη Βαρκελώνη, με την Ατλέτικο να κερδίζει 2-1 την Εσπανιόλ στο 90'+10΄ και να πατάει κορυφή στη LaLiga.

Ατλέτικο Μαδρίτης, η ομάδα που ξέρει όσο καμία άλλη να «χτυπά» στις καθυστερήσεις. Η ομάδα του Σιμεόνε το έκανε και στη Βαρκελώνη, αφού με γκολ του Λεμάρ στο 98'55 " επικράτησε 2-1 της Εσπανιόλ και βρέθηκε στην κορυφή της LaLiga με δέκα βαθμούς. Ντεμπούτο για τον Γκριεζμάν, που δε φάνηκε και αγωνίστηκε για 58 λεπτά.

Οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα στο α' μέρος και βρήκαν το γκολ προς το φινάλε. Στο 40ο λεπτό ο Εμπάρμπα εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, με τον Ντε Τομάς να πιάνει υπέροχη γυριστή κεφαλιά και να δίνει προβάδισμα. Ο Λεμάρ ισοφάρισε στο 53’, αλλά το τέρμα δεν μέτρησε σωστά λόγω οφσάιντ. Ο Καράσκο πήρε τη θέση του Γκριεζμάν στο 58', η ομάδα του έγινε πιο απειλητική και στο 70' ήρθε το γκολ από τα πόδια του Βέλγου. Οι Μαδριλένοι άγγιξαν την ανατροπή στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά το διαγώνιο σουτ του Καράσκο πέρασε άουτ. Ωστόσο, στο... 100’ με τον Καράσκο να σπάει υπέροχα στον Λεμάρ ήρθε το 2-1.