Coppa Italia: Η Φιορεντίνα «επέστρεψε» από 0-2 κόντρα στην Πάρμα και προκρίθηκε στα πέναλτι

Φιορεντίνα

Η Φιορεντίνα «γύρισε» στο ματς με την Πάρμα από 2-0, ισοφάρισε σε 2-2 και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας στη διαδικασία των πέναλτι (4-1).

Πρόκριση θρίλερ για τη Φιορεντίνα! Οι Βιόλα βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την Πάρμα της Serie B με 0-2 ισοφάρισαν με δυο γκολ στο φινάλε (83'-86') και εν τέλει πήραν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Coppa Italia στη διαδικασία των πέναλτι με 4-1. Η ομάδα του Ιταλιάνο θα αντιμετωπίσει στον επόμεο γύρο τον νικητή του Ίντερ - Μπολόνια.

Οι φιλοξενούμενοι μέσα σε δύο λεπτά σκόραραν δύο φορές και πήραν ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης μέσα στο «Αρτέμιο Φράνκι». Το σκορ άνοιξε στο 21' ο Αντριάν Μπερναμπέ, ενώ τη... σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Αντζ-Γιοάν Μπονί, έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Μιχαϊλα στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο μέρος, η Φιορεντίνα ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Αρχικά οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Εμπαλά Εντζολά στο 83' και στη συνέχεια έφτασαν στην ισοφάριση, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρικάρντο Σοτίλ στο 89ο λεπτό. Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην παράταση.