ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός, η παράδοση: Πράξη έκτη στους «8»! (vids)

Έκτη φορά (η τελευταία το 2020) θα συναντηθούν ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός στη φάση των προημιτελικών. Το gazzetta.gr έψαξε και βρήκε τι έχει συμβεί μεταξύ των δύο ομάδων στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η τελευταία φορά που το ζευγάρι ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό, συναντήθηκε σε διπλά παιχνίδια στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet ήταν τον Φεβρουάριο του 2020. Και τότε πολύ κοντά στους δύο προημιτελικούς υπήρχε ο αγώνας των δύο ομάδων για το πρωτάθλημα της Superleague!

Στους διπλούς αγώνες για τους «8» του Κυπέλλου, ο «Δικέφαλος» ήταν αυτός που πήρε την πρόκριση, με δύο νίκες (2-0 εντός και 0-1 εκτός) και προκρίθηκε στα ημιτελικά, ενώ ο Παναθηναϊκός νίκησε (2-0) τον εντός έδρας πρωταθλήματος στο ΟΑΚΑ.

Η επιστροφή Σαλπιγγίδη στην Τούμπα

Η αμέσως προηγούμενη «μονομαχία» τους στη φάση των προημιτελικών ήταν πριν από δεκαέξι χρόνια. Στο πρώτο ματς που είχε γίνει στις 17 Ιανουαρίου 2007, η επιστροφή του Δημήτρη Σαλπιγγίδη στην Τούμπα αποτέλεσε σημείο αναφοράς, με τον Έλληνα διεθνή επιθετικό να μένει στο γήπεδο μόλις για 45 λεπτά προτού γίνει αλλαγή.

Οι «ασπρόμαυροι» είχαν επικρατήσει με 2-1 (Κωνσταντινίδης, Μίετσελ τα γκολ), όμως ο Βαγγέλης Μάντζιος αποδείχθηκε ο «δήμιος» του «Δικεφάλου» σ' εκείνη τη σειρά των αγώνων κι αυτός που έστειλε το «τριφύλλι» στην επόμενη φάση.

Στη ρεβάνς, που είχε γίνει στις 31/1/2007 στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 2-0 (Ίβανσιτς, Μάντζιος), ένα γκολ του Γιώργου Γεωργιάδη (που είχε επιστρέψει στον ΠΑΟΚ μόλις πριν από δέκα μέρες) στο 90ο λεπτό έστειλε το ματς στην παράταση και εκεί «ξαναχτύπησε» ο Μάντζιος σκοράροντας στο πέμπτο λεπτό το 3-1.

Όταν ο ΠΑΟΚ έλυνε την απορία του Πούσκας!

ΠΑΟΚ-ΠΑΟΚ ρετρο 1971

Ο ΠΑΟΚ είχε υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό του Γουέμπλεϊ για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet στις 5 Μαΐου του 1971, σχεδόν ένα μήνα πριν από τον τελικό με τον Άγιαξ.

Ο «Δικέφαλος» έκανε τα πρώτα βήματα, υπό την καθοδήγηση του Λες Σάνον, άρχιζε να αποκτά την σφραγίδα του Άγγλου τεχνικού και εμφανιζόταν ανταγωνιστικός, παρότι αγωνίστηκε χωρίς το μεγάλο αστέρι του, τον Γιώργο Κούδα, κάτι που το διαπίστωσαν τελικά οι φιλοξενούμενοι, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν 2-0 με γκολ του Αντώνη Αντωνιάδη στο 36' και του Γιάννη Τομαρά στο 53'.

Η Τούμπα «πάγωσε»! Ωστόσο, όπως έλεγε μετά το ματς, ο Άγγλος προπονητής του: «ακόμη κι όταν βρεθήκαμε να χάνουμε με 2-0, οι φίλαθλοί μας δεν σταμάτησαν να είναι εκδηλωτικοί και να παροτρύνουν τους ποδοσφαιριστές μας. Αυτές οι φωνές έδωσαν φτερά στους παίκτες μας και τους οδήγησαν στη νίκη. Ήταν μια μεγάλη προσφορά ενός μεγάλου κόσμου, του κόσμου του ΠΑΟΚ».

ΠΑΟΚ-ΠΑΟ ρετρό 1971

Μέσα σε τέσσερα λεπτά ο «Δικέφαλος» είχε «γυρίσει» το ματς. Πετυχαίνοντας τρία γκολ (Σαράφης 58’, Καψής αυτογκόλ 59’, Παρίδης 61’) που του χάρισαν στο τέλος την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο αποκλεισμός στο κύπελλο δεν στεναχώρησε και ιδιαίτερα τον Φέρεντς Πούσκας. Ο αστικός μύθος θέλει τον Μαγυάρο τεχνικό του «τριφυλλιού» να επικοινωνεί τηλεφωνικά με τον άμεσο συνεργάτη του, Γαβρήλο Γαζή, εκφράζοντάς του την απορία: «αλήθεια, πως γίνεται να κερδίζεις 2-0 μέσα στην Τούμπα και να χάνεις με 3-2».

Την απάντηση την πήρε ο ίδιος, τέσσερις μέρες μετά τον τελικό με τον Άγιαξ στο Γουέμπλεϊ, στις 6 Ιουνίου του 1971, όταν βρέθηκε στην Τούμπα για να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα.

Οι «πράσινοι» παρατάχθηκαν με την ίδια ενδεκάδα που είχαν αγωνιστεί και στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών, ενώ ο «Δικέφαλος» με πολλές αλλαγές (δεν αγωνίστηκαν οι Γούναρης, Φουντουκίδης, Τερζανίδης, Παρίδης), καθώς σε τρεις μέρες ακολουθούσε ο τελικός στο στάδιο Καραϊσκάκη απέναντι στον Ολυμπιακό.

Δύο γκολ του Αντώνη Αντωνιάδη (17’, 50’) έδωσαν το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, που νόμιζε ότι είχε «καθαρίσει» το ματς, δεν περνούσε καν από το μυαλό των παικτών του, ότι θα μπορούσαν να ξανά πάθουν ότι και στον προημιτελικό του κυπέλλου…

Ο Σάνον στο ημίχρονο άλλαξε τον τερματοφύλακα μοιράζοντας το παιχνίδι σε Σαββουλίδη και Χριστοδούλου, πριν ξεσπάσει εκ νέου η… ασπρόμαυρη καταιγίδα: στο 66’ ο Αχιλλέας Ασλανίδης μείωσε σε 1-2 και μέσα σε έξι λεπτά (70’-76’) ο Δημήτρης Σταυρίδης, που είχε περάσει ως αλλαγή στο 66’, με δύο γκολ «υπέγραψε» την ανατροπή-καρμπόν και… έλυσε κάθε απορία του Πούσκας.

Ο Γαζής το μόνο που έκανε ήταν να του δείξει με το χέρι του ότι έτσι γίνεται το 0-2 σε 3-2, ενώ όπως αποκάλυψε λίγα χρόνια μετά ο Μίμης Δομάζος στα αποδυτήρια της Τούμπας ο συνεργάτης του «Πάντσο» τον ρώτησε: «κόουτς, τι έγινε σήμερα που ήσουν εδώ;»…

Αναλυτικά η προϊστορία και τα προηγούμενα ραντεβού των δύο στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας:

Φάση των «16»

• 15/12/93: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 0-0
  • 29/12/93: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-0 (κ.α., 4-5 πεν.)

Προημιτελικά

• 07/07/68: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-2 (παρ.)*
  • 05/05/71: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-2
  • 18/04/73: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-0
  • 17/01/07: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-1
  • 31/01/07: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-1 (παρ.)

• 21/05/22: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-0

*Το ματς διακόπηκε εις βάρος των διαμαρτυρομένων για τη διαιτησία γηπεδούχων στην παράταση.

@Photo credits: eurokinissi, ΑΡΧΕΙΟ