Αϊντχόφεν: Ο Χέντριξ πωλήθηκε στη Σπαρτάκ Μόσχας (pic)

Μετά από 239 συμμετοχές και σταθερή ανέλιξη από την Ακαδημία ως την πρώτη ομάδα, ο Γιόριτ Χέντριξ αποτελεί παρελθόν από την Αϊντχόφεν και θα συνεχίσει στη Σπαρτάκ Μόσχας.

Την πρώτη της πώληση στο μεταγραφικό παζάρι του Ιανουαρίου ολοκλήρωσε η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, PSV Αϊντχόφεν, αποχαιρετώντας τον Γιόριτ Χέντριξ.

Ο 25χρονος αμυντικός χαφ πωλήθηκε κι επίσημα στη Σπαρτάκ Μόσχας για ένα ποσό λίγο χαμηλότερο από το 1 εκατ. ευρώ κι έτσι δεν θα βρεθεί στον δρόμο των Ερυθρολεύκων για τις αναμετρήσεις στους «32» της διοργάνωσης.

Σε επτά χρόνια επαγγελματικής καριέρας, ο Ολλανδός μέσος, προϊόν των τμημάτων υποδομής του συλλόγου, κατέγραψε 239 συμμετοχές και 8 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ την τρέχουσα περίοδο είχε αγωνιστεί στο εντός έδρας ματς με τον ΠΑΟΚ (3-2) ως αλλαγή στο 2ο ημίχρονο.