ΔΕΙΤΕ ΤΑ LIVE
Απαρτία... πρόκρισης των φαβορί, απίστευτο ματς στην Σερβία (vids)

Απαρτία... πρόκρισης των φαβορί, απίστευτο ματς στην Σερβία (vids)

Απαρτία... πρόκρισης των φαβορί, απίστευτο ματς της Σερβία (vids)

Τότεναμ, Μίλαν, Ρεμς, Ρέιντζερς, Βόλφσμπουργκ, Γρανάδα και Γαλατάσαραϊ πήραν το εισιτήριο για τον επόμενο προκριματικό του Europa League – Διπλός κυπριακός θρίαμβος, τρελό ματς στην Σερβία με δώδεκα γκολ, που κρίθηκε στα πέναλτι.

Σε μια βραδιά που σημαδεύτηκε από το διπλό ελληνικό κάζο με τους αποκλεισμούς Άρη και ΟΦΗ από Κόλος Κοβαλίβκα και Απόλλωνα Λεμεσού αντίστοιχα, τα φαβορί στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Europa League κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο για τον τρίτο, επίσης νοκ άουτ, γύρο (οι αγώνες στις 24/09).

Τότεναμ και Ρεμς με μεγάλο ζόρι, Μίλαν, Ρέιντζερς, Βόλφσμπουργκ, Γρανάδα και Γαλατάσαραϊ (στη φωτό ο Αρντά Τουράν) σαφώς πιο εύκολα. Εκτός από τον Απόλλωνα Λεμεσού, η Κύπρος πανηγύρισε και την πρόκριση του ΑΠΟΕΛ του Μαρίνου Ουζουνίδη. Η Ανόρθωση, από την πλευρά της, έμαθε ότι θα αντιμετωπίσει την Βασιλεία επί ελβετικού εδάφους.

Απίστευτο ματς στην Σερβία, όπου η Στεάουα πήρε την πρόκριση εις βάρος της Μπάτσκα Τόπολα με 5-4 στα πέναλτι με την κανονική διάρκεια να ολοκληρώνεται με σκορ 4-4 (!) και την παράταση... 6-6!!

Ο δεύτερος προκριματικός γύρος, πάντως, δεν ολοκληρώθηκε, αφού ο αγώνας Ρίγα – Τρε Φιόρι διεκόπη λόγω κακοκαιρίας και, εκτός απροόπτου, θα συνεχιστεί και θα ολοκληρωθεί σήμερα Παρασκευή (18/09).

EUROPA LEAGUE – Β’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ

ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ

Αραράτ (Αρμενία) – Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) 4-3 (παράταση)

Αστάνα (Καζακστάν) – Μπουντούτσνοστ (Μαροβούνιο) 0-1

Κουόπιο (Φινλανδία) – Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία) 4-3 πέν. (0-0 κ. δ., 1-1 παρ.)

Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) – ΚΡ Ρέικιαβικ (Ισλανδία) 2-1

Κόνας Κουέι (Ουαλία) – Ντινάμο Τιφλίδας (Γεωργία) 0-1

Τζουργκάρντεν (Σουηδία) – Γιουρόπα (Γιβραλτάρ) 2-1

Ρίγα (Λετονία) – Τρε Φιόρι (Σαν Μαρίνο) – διεκόπη λόγω κακοκαιρίας

Ίντερ Εσκάλδες (Ανδόρα) – Ντάνταλκ (Ιρλανδία) 0-1

Σίλεκς (Σκόπια) – Ντρίτα (Κόσοβο) 0-2

Λίνφιλντ (Β. Ιρλανδία) – Φλοριάνα (Μάλτα) 0-1

ΚΥΡΙΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ

Προγκρές (Λουξεμβούργο) – Βίλεμ (Ολλανδία) 0-5

Χάμαρμπι (Σουηδία) – Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 0-3

Β36 Τόρσαβν (Ν. Φερόε) – Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία) 5-4 πέν. (1-1 κ. δ., 2-2 παρ.)

Καϊσάρ (Καζακστάν) – ΑΠΟΕΛ 1-4

Βέντσπιλς (Λετονία) – Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) 1-5

Ρενόβα (Σκόπια) – Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) 0-1

Τέουτα (Αλβανία) – Γρανάδα (Ισπανία) 0-4

Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ) – Ρέιντζερς (Σκωτία) 0-5

Μποτοσάνι (Ρουμανία) – Σκεντίγια (Σκόπια) 0-1

Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) – Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) 3-1

Ριτεριάι (Λιθουανία) – Λίμπερετς (Σλοβακία) 1-5

Λοκομοτίβ Πλόβντιβ (Βουλγαρία) – Τότεναμ (Αγγλία) 1-2

Γκέτεμποργκ (Σουηδία) – Κοπεγχάγη (Δανία) 1-2

Νέφτσι (Αζερμπαϊτζάν) – Γαλατάσαραϊ (Τουρκία) 1-3

Ολίμπια Λουμπλιάνα (Σλοβενία) – Ζρίνσκι (Βοσνία) 2-3 (παράταση)

Χιμπέρνιανς (Μάλτα) – Φέχερβαρ (Ουγγαρία) 0-1

Λάτσι (Αλβανία) – Χάποελ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ) 1-2

ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) – ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) 2-0

Σφίντουλ (Σκόπια) – Παρτίζαν (Σερβία) 0-1 (παράταση)

ΟΦΗ – Απόλλων Λεμεσού 0-1

Λοκομοτίβ Τιφλίδας (Γεωργία) – Ντινάμο Μόσχας (Ρωσία) 2-1

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) – Καϊράτ (Καζακστάν) 2-1

Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) – Μίλαν (Ιταλία) 0-2

Πιάστ (Πολωνία) – Χάρτμπεργκ (Αυστρία) 3-2

Κουκέσι (Αλβανία) – Βόλφσμπουργκ (Γερμανία) 0-4

Μπόρατς (Βοσνία) – Ρίο Άβε (Πορτογαλία) 0-2

Άρης – Κόλος Κοβαλίβκα (Ουκρανία) 1-2

Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο) – Μπάλα Τάουν (Ουαλία) 2-0

Μούρα (Σλοβενία) – Άαρχους (Δανία) 3-0

Βίκινγκ (Νορβηγία) – Αμπερντίν (Σκωτία) 0-2

Κόλερεϊν (Β. Ιρλανδία) – Μάδεργουελ (Σκωτία) 0-3 πέν. (2-2 κ. δ. και παρ.)

Όσιγιεκ (Κροατία) – Βασιλεία (Ελβετία) 1-2

Ντουνάισκα Στρέντα (Σλοβακία) – Γιάμπλονετς (Τσεχία) 5-3 (παράταση)

Σερβέτ (Ελβετία) – Ρεμς (Γαλλία) 0-1

Μπάτσκα Τόπολα (Σερβία) – Στεάουα (Ρουμανία) 4-5 πέν. (4-4 κ. δ., 6-6 παρ.)

Χόνβεντ (Ουγγαρία) – Μάλμε (Σουηδία) 0-2

Γ’ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ (Νοκ άουτ αγώνες στις 24/09)

ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ

Σαράγεβο (Βοσνία) – Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο)

Σερίφ (Μολδαβία) – Ντάνταλκ (Ιρλανδία)

Αραράτ (Αρμενία) – Τσέλιε (Σλοβενία)

Ρίγα (Λετονία) ή Τρε Φιόρι (Σαν Μαρίνο) – Σέλτικ (Σκωτία)

Κουόπιο (Φινλανδία) – Σούντουβα (Λιθουανία)

Λέγκια (Πολωνία) – Ντρίτα (Κόσοβο)

Κλάκσβικ (Ν. Φερόε) – Ντινάμο Τιφλίδας (Γεωργία)

Τζουργκάρντεν (Σουηδία) – Κλουζ (Ρουμανία)

Φλοριάνα (Μάλτα) – Φλόρα Ταλίν (Εσθονία)

ΚΥΡΙΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ

Μούρα (Σλοβενία) – Αϊντχόφεν (Ολλανδία)

Μάλμε (Σουηδία) – Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (Κροατία)

Σπόρτινγκ Λ. (Πορτογαλία) - Αμπερντίν (Σκωτία)

Σαρλερουά (Βέλγιο) – Παρτίζαν (Σερβία)

Ρόζενμποργκ (Νορβηγία) – Αλάνιασπορ (Τουρκία)

Βόλφσμπουργκ (Γερμανία) – Ντέσνα Τσερνίχιφ (Ουκρανία)

Φέχερβαρ (Ουγγαρία) – Ρεμς (Γαλλία)

Γρανάδα (Ισπανία) – Λοκομοτίβ Τιφλίδας (Γεωργία)

Ριέκα (Κροατία) – Κόλος Κοβαλίβκα (Ουκρανία)

Σεντ Γκάλεν (Ελβετία) – ΑΕΚ

Λίντσερ (Αυστρία) – Ντουνάισκα Στρέντα (Σλοβακία)

Μίλαν (Ιταλία) – Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)

Σκεντίγια (Σκόπια) – Τότεναμ (Αγγλία)

Σταντάρ Λιέγης (Βέλγιο) – Βοϊβοντίνα (Σερβία)

Ροστόφ (Ρωσία) – Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ)

Βίλεμ (Ολλανδία) – Ρέιντζερς (Σκωτία)

Απόλλων Λεμεσού – Λεχ Πόζναν (Πολωνία)

Μπεσίκτας (Τουρκία) – Ρίο Άβε (Πορτογαλία)

Στεάουα (Ρουμανία) – Σλόβαν Λίμπερετς (Τσεχία)

Χάποελ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ) – Μάδεργουελ (Σκωτία)

Κοπεγχάγη (Κοπεγχάγη) – Πιάστ (Πολωνία)

Βασιλεία (Ελβετία) – Ανόρθωση

Γαλατάσαραϊ (Τουρκία) – Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία)

Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) – Σεντερίσκε (Δανία)

ΑΠΟΕΛ – Ζρίνσκι (Βοσνία)

ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) – Β36 Τόρσαβν (Νησιά Φερόε)

Φωτογραφίες: Getty Images / Ideal Image.