Γαλλία - Ελβετία: Μυθικά τακουνάκια και τρελό διπλό χτύπημα ανατροπής από Μπενζεμά σε 103 δευτερόλεπτα (vids)

Ο Καρίμ Μπενζεμά με δύο γκολ μέσα σε ισάριθμα λεπτά (57', 59') έκανε το 2-1 για τη Γαλλία κόντρα στην Ελβετία. Μυθικό τακουνάκι από τον φορ της Ρεάλ στο πρώτο, για να φέρει την μπάλα μπροστά του. Τακουνάκι και από τον Μπαπέ στο δεύτερο.

Η Γαλλία τέθηκε αντιμέτωπη το βράδυ της Δευτέρας (28/6) με την Ελβετία στο Βουκουρέστι για τους 16 του Euro και μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Χάρις Σεφέροβιτς, αλλά ο Καρίμ Μπενζεμά με δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά την οδήγησε στην ανατροπή.

Ο 33χρονος φορ της Ρεάλ Μαδρίτης στο 57ο λεπτό με μαγικό τακουνάκι μετά την πάσα του Κιλιάν Μπαπέ, έφερε την μπάλα μπροστά του και εκτέλεσε εύστοχα για την ισοφάριση σε 1-1.

Στο 59ο ο Κιλιάν Μπαπέ έβγαλε με τακουνάκι για τον Αντουάν Γκριεζμάν, ο οποίος «έσκαψε» και ο Καρίμ Μπενζεμά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Η χρονική απόσταση του δεύτερου από το πρώτο γκολ 103 δευτερόλεπτα. Μόνο ο Σουηδός, Χένρικ Λάρσον, το 2004 κόντρα στη Βουλγαρία χτύπησε πιο γρήγορα δύο φορές (σε 71 δευτερόλεπτα).