Ο Μπάρκας έπιασε πέναλτι, δόθηκε επανάληψη και ακολούθησε προσωρινή διακοπή λόγω ρίψης αντικειμένων

Νότης Χάλαρης
Ο Βασίλης Μπάρκας με τη φανέλα της Ουτρέχτης

Ο Βασίλης Μπάρκας εξουδετέρωσε την εκτέλεση πέναλτι του Κράμερ στο Ουτρέχτη-Βαλβάικ αλλά ο διαιτητής έδειξε επανάληψη, κάτι που έφερε τον εκνευρισμό της εξέδρας που πέταξε αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο, οδηγώντας σε προσωρινή διακοπή του ματς.

Η Ουτρέχτη ήταν μπροστά στο σκορ κόντρα στην Βαλβάικ (1-0) μέχρι το 44ο λεπτό, όταν ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα για τους φιλουξενούμενος.

Ο Κράμερ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι αλλά ο Βασίλης Μπάρκας κατάφερε να τον νικήσει και να κρατήσει το 1-0 για την ομάδα του.

Ωστόσο ο VAR ανέφερε στον διαιτητή ότι ο Έλληνας πορτιέρε δεν πατούσε στη γραμμή της εστίας την ώρα της εκτέλεσης, με αποτέλεσμα να δώσει επανάληψη.

Αυτή η απόφαση έφερε την... έκρηξη των οπαδών της Ουτρέχτης που άρχισαν να πετούν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα την προσωρινή διακοπή του ματς.

Όταν τα πνεύματα ηρέμησαν, ο Κράμερ στάθηκε εκ νέου μπροστά από τον Μπάρκα και με τη δεύτερη προσπάθεια, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.