Παραγουάη – Βολιβία 3-1: Με ήρωα τον Ρομέρο (vid)

Κώστας Ζάλιαρης

Δυο γκολ του Άνχελ Ρομέρο λύτρωσαν την Παραγουάη που επικράτησε 3-1 της Βολιβίας παρά το γεγονός πως έπαιζε για ένα ημίχρονο με αριθμητικό μειονέκτημα! Εντυπωσιακό το παιχνίδι στην Γκοΐας τα ξημερώματα...

Οι Βολιβιανοί έβαλαν πολύ δύσκολα στους Παραγουανούς, έχοντας αποκτήσει το προβάδισμα με το πέναλτι του Έρβιν Σααβέντρα στο 10ο λεπτό για να εξασφαλίσουν και το αριθμητικό πλεονέκτημα στον αγωνιστικό χώρο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους λόγω της αποβολής του Κουέγιαρ.

Η Παραγουάη είχε... ν' ανέβει ένα βουνό για να πάρει κάτι από το παιχνίδι στον λεγόμενο «όμιλο του θανάτου» όπου βρίσκεται μαζί με τις Αργεντινή και Χιλή (είχαν μείνει νωρίτερα στο 1-1), με τον Άνχελ Ρομέρο να βγάζει το φίδι από την τρύπα.

Παρά και την απουσία του σταρ της ομάδας, Μαρσέλο Μάρτινς λόγω κορονοϊού, η Παραγουάη βρήκε δυο γκολ μέσα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα (62', 65') από τους Κάκου και Άνχελ Ρομέρο, με τον τελευταίο να κλείνει το σκορ γράφοντας το τελικό 3-1 στο 80'.