Μαρσέιγ – Λιλ 1-1: Ο Ζερμέν την γλίτωσε από δεύτερη σερί ήττα (vids)

Ο Βαλερέ Ζερμέν στο 85' απέτρεψε δεύτερη διαδοχική ήττα της Μαρσέιγ – Σεντ Ετιέν και Ρεν μοιράζονται την κορυφή, μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Η ιστορική και επεισοδιακή νίκη επί της Παρί Σεν Ζερμέν φαίνεται πως... ζάλισε την Μαρσέιγ. Μετά το «διπλό» στο Παρίσι, η ομάδα του Αντρέ Βίλας – Μπόας ηττήθηκε στην έδρα της από την Σεντ Ετιέν (0-2) και λίγο έλειψε να πάθει το ίδιο και με την Λιλ, επίσης στο «Βελοντρόμ» (1-1).

Οι Λιλουά προηγήθηκαν στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (47' Λουίζ Αραούζο), έδειχναν να αγκαλιάζουν την σημαντική νίκη, αλλά στο 85ο λεπτό ο Βαλερέ Ζερμέν απέτρεψε τα χειρότερα για τους Μασσαλούς.

ΔΙΔΥΜΟ ΚΟΡΥΦΗΣ

Η Σεντ Ετιέν, μετά τη νίκη επί της Μαρσέιγ, δεν κατάφερε να κάνει το «4 στα 4» και, με το 2-2 στην έδρα της Ναντ, σε ένα ματς όπου προηγούνταν 2-0 μέχρι το 66', μοιράζεται την κορυφή με την Ρεν. Εξαιρετικός ο νεαρός Αντίλ Αουσίς (γκολ – ασίστ), ο οποίος υπέγραψε στους Στεφανουά ως ελεύθερος από την Παρί Σεν Ζερμέν.

Πρώτη νίκη για την πρώην ομάδα του, στην επιστροφή του Κιλιάν Μπαπέ από τον κορονοϊό, την δεύτερη θέση μοιράζονται η Μονπελιέ και η νεοφώτιστη Λανς, η οποία πήρε... θάρρος από τη νίκη επί της Παρί.

Ligue 1 – 4η αγωνιστική

Παρασκευή 18/09

Λυών – Νιμ 0-0

Σάββατο 19/09

Λανς – Μπορντό 2-1

(47' Γκαναγκό, 59' πέν. Κακουτά – 90' Καλού)

Ρεν – Μονακό 2-1

(81' Ενζονζί, 90' Τριφέρ – 28' Μπεν Γιεντέρ)

Κυριακή 20/09

Νις – Παρί Σεν Ζερμέν 0-3

(38' πέν. Μπαπέ, 45' Ντι Μαρία, 66' Μαρκίνιος)

Μπρεστ – Λοριάν 3-2

(30' Περό, 32' Μουνιέ, 62' Ονορά – 34' αυτ. Ερέλ, 90' Μονκουντουί)

Μετς – Ρεμς 2-1

(18', 88' Νιανέ – 43' πέν. Ντιά)

Μονπελιέ – Ανζέ 4-1

(18' Σουκέ, 43', 60' Ντελόρ, 86' Μολέ – 25' Μπαοκέν)

Στρασμπούρ – Ντιζόν 1-0

(80' Μίτροβιτς)

Ναντ – Σεντ Ετιέν 2-2

(71' Σιμόν, 85' Εμόν – 2' Αουσίς, 66' Μακόν)

Μαρσέιγ – Λιλ 1-1

(85' Ζερμέν – 47' Λουίζ Αραούζο)

Βαθμολογία (σε τέσσερις αγώνες): Σεντ Ετιέν 10, Ρεν 10, Μονπελιέ 9, Λανς 9, Λιλ 8...