Φράιμπουργκ - Γκλάντμπαχ 1-0: Την «πλήγωσε» και βλέπει... Ευρώπη (vid)

H Φράιμπουργκ επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Γκλάντμπαχ και κάνει όνειρα Ευρώπης, αντίθετα οι φιλοξενούμενοι ελπίζουν σε... ήττα της Λεβερκούζεν για να μείνουν στην τετράδα...

Οι παραδόσεις δεν σπάνε και η Γκλάντμπαχ παρέμεινε χωρίς νίκη στο Schwarzwald-Stadion για 18 ολόκληρα χρόνια. Η Φράιμπουργκ επικράτησε 1-0 της ομάδας του Ρόζε και βρέθηκε στο -1 από τη Βόλφσμπουργκ. Η Γκλάντμπαχ διατηρήθηκε στην τετράδα, περιμένοντας όμως ήττα της Λεβερκούζεν στο ντέρμπι με τη Μπάγερν!

Γρήγορος ρυθμός στα πρώτα λεπτά του ματς, με τη Φράιμπουργκ να απειλεί στο 9ο λεπτό, όμως το σουτ του Βάλτσιντ πέρασε άουτ. Η Γκλάντμπαχ πίεσε μετά το δεκάλεπτο, πήρε τον έλεγχο και στο 16΄ είχε διπλή ευκαιρία, αλλά Πλεά και Στιντλ δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Σκβόλοβ. Oι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γίνουν πιο απειλητικοί και στο 26' βρήκαν δίχτυα, αλλά το γκολ του Νόιχαουζ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ! Η Γκλάντμπαχ συνέχισε να πιέζει και στο 37' είχε τεράστια ευκαιρία, αλλά ο Νόιχαουζ από πολύ κοντά... κατάφερε να στείλει τη μπάλα άουτ. Η Φράιμπουργκ συνέχισε να αμύνεται σωστά και λίγο πριν το τέλος του α' μέρους είχε την πρώτη μεγάλη φάση, με τον Ζόμερ να κάνει μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Χέλερ.

Ιδιο σκηνικό στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης, η Γκλάντμπαχ τον έλεγχο, αλλά τόσο ο Χέρμαν όσο και ο Τιράμ δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα. Αντίθετα, στο 59' η Φράιμπουργκ «πάγωσε» την ομάδα του Ρόζε! Ο Πέτερσεν δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς, κατάφερε στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα να σκοράρει με καρφωτή κεφαλιά. Η Γκλάντμπαχ δεν μπόρεσε να αντιδράσει, μιας και στο 68' ο Πλεά αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε. Η Φράιμπουργκ κυριάρχησε, όμως δεν είχε την ουσία και το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια. Μάλιστα, στο 84' ο Ζόμερ είχε εντυπωσιακή επέμβαση στο σουτ του Χέλερ. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, με τη Φράιμπουργκ να παίρνει το τρίποντο... ελπίδας για Ευρώπη και τη Γκλάντμπαχ να κάνει την πρώτη της εκτός έδρας ήττα μετά τις 17 Ιανουαρίου...

Φράιμπουργκ: Σκβόλοβ, Κούμπλερ (58' Σμιντ), Γκέντερ, Χάιντζ, Λίνχαρτ, Κοχ, Χέφλερ, Γκρίφο (88' Τσανγκ), Βάλτσμιντ (83' Χάμπερερ), Χέλερ (88' Φραντζ), Σαλάι (57' Πέτερσεν)

Γκλάντμπαχ: Ζόμερ, Λάινερ, Γκίντερ, Ελβέντι (82' Τραορέ), Μπενσεμπαϊνί, Στιντλ (82' Ράφαελ), Χόφμαν (81' Μπένες), Νόιχαουζ, Χέρμαν (72' Βεντ), Πλεά, Τιράμ