Λεβάντε – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-4 (vids)

Κώστας Ζάλιαρης

Η πορεία και των δύο φέτος δικαιολογεί τη θέση τους στη βαθμολογία, όμως, στο μεταξύ τους ματς, η Ρεάλ Σοσιεδάδ απέδειξε πως είναι αρκετά καλύτερη και επικράτησε εύκολα με σκορ 4-0 της Λεβάντε εκτός έδρας.

Στο «Ciudad de Valencia», η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες πήρε μια μικρή ανάσα στην προσπάθεια που κάνει να ξεφύγει όσο είναι δυνατό από τη ζώνη του υποβιβασμού και το «τρίποντο» που πήρε στην έδρα της Λεβάντε, της επέτρεψε προς το παρόν ν' αποκτήσει λίγη ηρεμία και ξεγνοιασιά.

Ο Βέλα με διπλή προσπάθεια στο 8ο λεπτό και ο Αγκιρέτσε στο 35ο με κεφαλιά, ξεγυμνώνοντας την άμυνα της Λεβάντε και φανερώνοντας όλες τις αδυναμίες της, έβαλαν τα πολύ γερά θεμέλια της κατάκτησης της νίκης από το πρώτο μέρος.

Στο 82', ο Ιγιαραμέντι και δύο λεπτά αργότερα ο Βέλα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμόρφωσαν το τελικό 4-0.

Οι γηπεδούχοι, οι οπαδοί των οποίων τα έβαλαν και με τη διοίκηση για την εικόνα της ομάδας τους σε ακόμα ένα ματς, δεν κατάφεραν ποτέ ν' απαντήσουν και κινδυνεύουν επιπλέον να βρεθούν στον πάτο της βαθμολογίας, αν κάνει το... θαύμα η Λας Πάλμας κόντρα στη Βιγιαρεάλ.

Ο Ντέβερσον, άφησε τους ηττημένους και με παίκτη λιγότερο στα ... χασομέρια.

0-1 Carlos Vela Goal Spain Primera Division... από diyan-delev

0-2 Imanol Agirretxe Amazing Header Goal HD... από nonstop-entertainment