Μόνο με... θαύμα η Ολλανδία! (vids)

Η Ολλανδία επικράτησε 3-1 της Λευκορωσίας, αλλά ψάχνει... επτά γκολ κόντρα στη Σουηδία για να πάει πλέι οφ. Ολα για την πρωτιά με την Ελβετία η Πορτογαλία!

Η 8αρα της Σουηδίας στο Λουξεμβούργο ήταν... μαχαίρι στην καρδιά των Ολλανδών, που γνώριζαν πως για να μείνουν όρθιοι στη μάχη των μπαράζ έπρεπε να πάρουν μεγάλη νίκη στη Λευκορωσία. Το τρίποντο ήρθε (3-1), αλλά για να βρεθούν στη 2η θέση πρέπει να κερδίσουν με επτά γκολ διαφορά τη Σουηδία την Τρίτη στο Amsterdam Arena! O Aντβοκαατ παρουσίασε την ομάδα με 4-3-3, αλλά δεν κατάφερε να πείσει επιθετικά και να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες. Ο Πρέπερ στην καλύτερη φάση της ομάδας στο α' μέρος κατάφερε να σκοράρει (το 3ο γκολ του στα τελευταία δυο ματς) και να δώσει το προβάδισμα στην Ολλανδία. Οι Οράνιε δεν έπεισαν και στο 55' είδαν τον Βολόντκο να ισοφαρίζει για τους Λευκορώσους. Μάλιστα, ο Γιανουσκέβιτς είχε μεγάλη ευκαιρία να δώσει και προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η Ολλανδία πίεσε αρκετά, αλλά δε μπόρεσε να απειλήσει τον Τσέρνικ. Ετσι, το δεύτερο γκολ της Ολλανδίας ήρθε στο 84', με τον Ρόμπεν να σκοράρει από την άσπρη βούλα και να φτάνει τα 35 γκολ με την Εθνική του (βρέθηκε στην 5η θέση της σχετικής λίστας). Ο Γιανουσκέβιτς δε μπόρεσε λίγο πριν το τέλος να ισοφαρίσει και ο Ντεπάι στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το 3-1.

Γαλλία για Μουντιάλ
Η Γαλλία έκανε το χρέος της, έφυγε με νίκη 1-0 από τη Βουλγαρία και αν κερδίσει στο φινάλε εντός έδρας την Λευκορωσία, τότε κατακτά την πρώτη θέση και εξασφαλίζει το εισιτήριο για τα γήπεδα της Ρωσίας. Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους τρικολόρ, με τον Ματουιντί να κάνει το 0-1 στο 3’, με τους παίκτες του Ντεσάν να κυριαρχούν στο πρώτο μέρος, αλλά παρά τις ευκαιρίες τους να μην μπορούν να φτάσουν σε δεύτερο γκολ. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους ήρθε στο 37’ με τον Κοσταντίνοβ και στο δεύτερο μέρος οι έμπειροι Γάλλοι αποφάσισαν να ρίξουν ρυθμό, κρατώντας το 1-0 μέχρι το τέλος.

Θα κριθεί στον... τελικό
Η Πορτογαλία τα βρήκε πιο σκούρα από ότι περίμενε απέναντι στην Ανδόρρα και έπρεπε να έρθει ο Κριστιάνο Ρονάλντο από τον πάγκο με το ξεκίνημα της επανάληψης, για να φτάσει στη νίκη. Ο σούπερ σταρ της Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο 63’ με το 15ο του γκολ στα προκριματικά, επίδοση με την οποία έπιασε τον Λεβαντόφσκι, πριν ο Αντρέ Σίλβα κάνει το τελικό 0-2 στο 86’. Οι Πορτογάλοι, λοιπόν, θα υποδεχθούν την Ελβετία για την τελευταία αγωνιστική και θέλουν μόνο τη νίκη, προκειμένου να κατακτήσουν την πρώτη θέση στην ισοβαθμία. Με κάθε άλλο αποτέλεσμα, θα παίξουν στα μπαράζ.

Την ίδια στιγμή η Ελβετία κρατούσε το προβάδισμα στο +3 στην κορυφή, ψάχνοντας δύο αποτελέσματα στην Πορτογαλία. Η Ουγγαρία δεν προκάλεσε πολλά προβλήματα και ήδη στο ημίχρονο το σκορ ήταν στο 3-0 υπέρ των Ελβετών. Μόλις στο 18’ ο Τζάκα άνοιξε το σκορ, στο 20’ ο Φράι τελείωσε τα πάντα για το 2-0, ενώ στο 43’ ο Τσούμπερ έκανε το 3-0. Ο ίδιος παίκτες σκόραρε και με το ξεκίνημα της επανάληψης, πριν ο Γκούζμικς μείωσε σε 4-1, αλλά οι Ούγγροι δέχθηκαν και πέμπτο γκολ στο 83΄με τον Λίχσταϊνερ, πριν ο Ουγκράι κάνει το τελικό 5-2 στο 88’.