Ούνικς Καζάν - Λοκομοτίβ Κουμπάν 74-70: Ανατροπή, «σκούπα» και τελικοί για τον Πρίφτη!

Η Ούνικς Καζάν βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με 13 πόντους. Ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε την τρίτη νίκη (3-0) που την έφερε στους τελικούς της VTB League.

Η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη περιμένει τον αντίπαλό της στους τελικούς της VTB League. H σειρά των ημιτελικών απέναντι στην Λοκομοτίβ ολοκληρώθηκε στον ελάχιστο αριθμό αγώνων, αφού μετά τις δύο νίκες στο Κράσνονταρ, ήρθε και η τρίτη, αυτή τη φορά στο Καζάν. Ίσως και η πιο δύσκολη.

Η «Λόκο» θέλησε να οδηγήσει τη σειρά σε 4ο ματς και μπήκε φουριόζα, έχοντας τον έλεγχο μέχρι το ημίχρονο (44-31). Όμως στο τρίτο δεκάλεπτο ήρθε η καθίζηση, αμυντική (δέχτηκε 29 πόντους) και επιθετική (σκόραρε 11), με αποτέλεσμα το ματς να γίνει ντέρμπι. Στο τέλος επικράτησε η Ούνικς, με το σκορ στο 71-70, ο Χόλαντ (6π.) πέτυχε δίποντο (73-70), ο Κάμινγκς έκανε λάθος στην επίθεση της Λοκομοτίβ, ενώ στην τελευταία ευκαιρία για την παράταση, ο Μοτοβίλοφ αστόχησε για τρεις.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπράουν με 14 πόντους και ακολούθησαν οι Κάνααν (12), Ουάιτ και Θίοντορ από 11. Για την «Λόκο» ο Ουίλιαμς - Γκος πέτυχε 17 πόντους (7 ριμπ., 7 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 31-44, 60-55, 74-70