ΤΣΣΚΑ - Άβτοντορ 92-65: Με το... δεξί στο νέο έτος η ομάδα του Ιτούδη

Ευαγγελος Στελλάκης

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έβαλε 52 πόντους στο ημίχρονο και κατ' επέκταση δεν δυσκολεύτηκε να υποτάξει με 92-65 την Άβτοντορ Σάρατοβ, στην πρώτη της αγωνιστική υποχρέωση για το νέο έτος.

Το όγδοο φετινό της ροζ φύλλο σε 10 παιχνίδια στην VTB League αποκόμισε το σύνολο του κόουτς Δημήτρη Ιτούδη, αφού νίκησε δίχως προβλήματα την Άβτοντορ εντός έδρας με διαφορά 27 πόντων. Η «αρκούδα» είχε αναπτύξει από το πρώτο ημίχρονο ουσιώδη διαφορά (52-36), ούσα αποτελεσματική καια κεφάτη στον επιθετικό τομέα και στην επανάληψη φρόντισε να ανεβάσει ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ.

Αν κι η Άβτοντορ με ρεκόρ 8-1 βρισκόταν στην κορυφή της βαθμολογίας, το παιχνίδι δεν αποδείχθηκε τελικά ντέρμπι, με την ΤΣΣΚΑ να έχει πολλούς πρωταγωνιστές.

Ο Τόρνικε Σενγκέλια ήταν ο κορυφαίος της συνάντησης, έχοντας 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 20 λεπτά παρουσίας. Ο Γιοχάνες Φόγκτμαν πρόσθεσε ακόμη 14 πόντους σε μόλις 13:48', ενώ 11 πέτυχε ο Μάριους Γκριγκόνις. Από 9 είχαν οι Μπολομπόι και Λούντμπεργκ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Ντι Τζέι Φαντερμπέρκ με 11 πόντους, με τον Εβγκένι Μιντσένκο να σημειώνει 10 και τον παλιό παίκτη της ΑΕΚ, Φιλ Σκραμπ, άλλους 9.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 52-36, 78-51, 92-65