ΤΣΣΚΑ -Ενισέι 97-88: Νίκη αλλά προβληματισμός για την ΤΣΣΚΑ πριν τον Ολυμπιακό

Σταυρούλα Μουστακάτου

Η ΤΣΣΚΑ κατόρθωσε να επικρατήσει της Ενισέι με 97-88 για την VTB League φτάνοντας το ρεκόρ της στο 7-2. H νίκη αυτή ακολουθείται από... προβληματισμό από την αποχώρηση του Ντάνιελ Χάκετ στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Η ΤΣΣΚΑ φιλοξένησε την Ενισέι στην έδρα της στο πλαίσιο της δράσης της VTB League και επικράτησε στην... τελική ευθεία με 97-88. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Ντάνιελ Χάκετ, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης βάζοντας τα κλάματα.

Οι φιλοξενούμενοι δυσκόλεψαν αρκετά την προσπάθεια των παικτών του Δημήτρη Ιτούδη, οι οποίοι χρειάστηκαν το... ξέσπασμα του Αλεξέι Σβεντ στα τελευταία λεπτά προκειμένου να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Ρώσος γκαρντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, έχοντας... συμπαραστάτες τους Γκριγκόνις (16π., 1 ριμπ., 2 ασ.) και Κλάιμπερν (15π., 2 ριμπ., 4 ασ.).

Από την πλευρά των ηττημένων, οι Ουέας και Ουίλις σκόραραν από 29 και 18 πόντους αντίστοιχα, χωρίς να αλλάξουν την εικόνα του παιχνιδιού.

Επόμενη «αποστολή» για την ΤΣΣΚΑ είναι η αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ για την έναρξη του δεύτερου γύρου της Euroleague (29/12).