Ούνικς - ΤΣΣΚΑ 69-64: Χεζόνια και Κάνααν... έκλεισαν τον δρόμο στην «αρκούδα»

Η Ούνικς Καζάν με οδηγούς τους Κάνααν και Χεζόνια κατάφερε να επιστρέψει στο ματς με την ΤΣΣΚΑ δύο φορές από διψήφια διαφορά και την υποχρέωσε στη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα για να «φιγουράρει» μόνη πρώτη στην κατάταξη της VTB.

Η ΤΣΣΚΑ δεν κατάφερε να συνδυάσει με νίκη την επιστροφή του Νίκολα Μιλουτίνοφ από τον τραυματισμό του στο γόνατο και γνώρισε την ήττα από την Ούνικς Καζάν με 69-64. Αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Ιτούδη στη VTB και στην Euroleague.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Κάνααν με 25 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ άλλους 21 πρόσθεσε ο Χεζόνια με 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από την άλλη, ο Λούντμπεργκ στάθηκε στο ύψος του με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, με τον Κλάιμπερν να ακολουθεί με 15 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, όπου μετά το 19-20 πραγματοποίησαν ένα σερί 11-0 για να φτάσουν στο 19-31. Λίγο πριν την ανάπαυλα, ο πολύ δραστήριος Χεζόνια έκλεψε και έφυγε στον αιφνιδιασμό για να «γράψει» το 32-34 της αντεπίθεσης της Ούνικς.

Στις αρχές του δεύτερου μέρους, ένα τρίποντο του Σενγκέλια έφερε τη διαφορά στο +10 (34-44) , ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν τις απαντήσεις στο καθοριστικό δεκάλεπτο και μετά το 57-56 από τον Λορένζο Μπράουν, κατάφεραν να εναλλάσσονται στο προβάδισμα μέχρι και το τελευταίο λεπτό, όπου «έχτισαν» την μικρή διαφορά που τους χάρισε το «ντέρμπι» της πρωτιάς.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 32-36, 47-50, 69-64