Ηρακλής – Άνβιλ 86-81: Με ανατροπή στους «8» του FIBA Europe Cup! (vid)

Ο Ηρακλής επικράτησε της Άνβιλ με σκορ 86-81 στη «φούσκα» του Ντεν Μπος και προκρίθηκε στα προημιτελικά του FIBA Europe Cup όπου θα αντιμετωπίσει τη Νες Ζιόνα (24/3, 21:00)!

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου πανηγύρισε την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες του FIBA Europe Cup έπειτα από τη νίκη επί της Άνβιλ όπου αγωνίζεται, μεταξύ άλλων ο πρώην γκαρντ της Φενέρμπαχτσε, της Ούνικς και της Αρμάνι, Κέρτις Τζέρελς των 133 συμμετοχών στην EuroLeague!

Ο προημιτελικός με φόντο την πρόκριση στο Final 4 της διοργάνωσης θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Παρασκευή 26/3 στις 19:00 και ο Ηρακλής θα αντιμετωπίσει τη Νες Ζιόνα.

Ο Ολιβιέ Χάνλαν κουβάλησε επιθετικά τον Ηρακλή, έχοντας 22 πόντους (6/7 βολές, 5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα), 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα στα 31:12 που έμεινε στο παρκέ.

Από κει και πέρα, ο Σκοτ Σαγκς πρόσθεσε 12 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ ο Ντέβιν Ίμπανκς μέτρησε 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο Ηρακλής άρχισε νωθρά τον αγώνα με την Άνβιλ, έχοντας 5/17 σουτ εντός πεδιάς στο πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε στο 15-19 για τους Πολωνούς. Σε αυτό το διάστημα η Άνβιλ στηρίχθηκε επιθετικά στον Άρτουρ Μιέλζαρεκ (10π.) κόντρα στον «Γηραιό» που επέμεινε δίχως επιτυχία στο μακρινό σουτ, έχοντας 1/5 τρίποντα. Μάλιστα ο Κίνταλ Ντάικς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 21-31 στο 14:23 από τη γραμμή των βολών. Παρ’ όλα αυτά, ο Ηρακλής δεν επέτρεψε στους Πολωνούς να ξεφύγουν στο σκορ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 30-38.

Ακολούθως, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνά της, σκοράροντας 34 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο ενώ είχε πετύχει 30 σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο! Ο Ολιβιέ Χάνλαν έδωσε το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς με 2/2 βολές (49-47, 25:08) ενώ η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 64-61. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, εκεί όπου ο Τζέιμς Ουάσινγκτον ευστόχησε σε τρίποντο για το 77-79 όμως ο Ηρακλής απάντησε με σερί 6-0 για το 83-79 με τη βολή του Βασίλη Καββαδά στο 1:14 για το φινάλε!

Οι Πολωνοί έκαναν λάθος στην επόμενη κρίσιμη επίθεση και ο Χάνλαν σκόραρε με δύσκολη προσπάθεια για το 85-79 στα 30’’, κλειδώνοντας τη νίκη-πρόκριση των «κυανόλευκων» με 86-81.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 30-38, 64-61, 86-81.