Λετονία - Τουρκία 111-85: Κονσέρτο για λετονικά πολυβόλα και οδηγό Πορζίνγκις

Σε αγώνα του ομίλου της Εθνικής μας, η Λετονία αντιμετώπισε την Τουρκία στην συνέχεια των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου και έδωσε σόου από την περιφέρεια για το τελικό 111-85 με σούπερ Πορζίνγκις (22π., 14ριμπ., 6μπλοκ).

Παράσταση για έναν και μοναδικό πρωταγωνιστή αποδείχθηκε το παιχνίδια της Λετονίας με την Τουρκία για τον 9ο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, στον οποίο συμμετέχει και η Ελλάδα. Με... κονσέρτο για λετονικά πολυβόλα, οι γηπεδούχοι σημείωσαν 20(!) τρίποντα (20/35 ήτοι 57.14%) και έφτασαν στη νίκη με 111-85 έχοντας κορυφαίο τον Κρίσταπς Πορζίνγκις.

Ο άσος των Γουίζαρντς είχε 22 πόντους με 14 ριμπάουντ και σκέπασε τα καλάθια με 6 μπλοκ, ενώ μοίρασε και 3 ασίστ. Πολύ κοντά του ο Ντέιβις Μπέρτανς στο σκοράρισμα με 17 πόντους, ενώ Λόμαζ (15π.) και Σμιτς (11π.) συμπλήρωσαν τους «διψήφιους».

Για τους Τούρκους τα πράγματα ήταν περισσότερο μοιρασμένα. Λάρκιν και Οσμάν έδωσαν στην ομάδα τους από 15 πόντους, Χαζέρ και Οσμάνι από 12 και ο Κορκμάζ 10!

Δύο τρίποντα του Οσμάνι και ένα του Λάρκιν ήταν αυτά που διαμόρφωσαν το 3-9 της Τουρκίας στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης. Με τον Πορζίνγκις να απαντά προσωπικά για το 7-9 στο 4', ενώ η δική του ασίστ έφτιαξε το 13-11 του Μπέρτανς λίγο αργότερα. Η ανωτερότητα της Λετονίας στο αρχικό δεκάλεπτο εξελίχθηκε και αποτυπώθηκε με τους 31 πόντους που συγκέντρωσε έχοντας δεχθεί από την άλλη πλευρά 20.

Ένα 7-0 από τους Λετονούς άνοιξε την ψαλίδα στο +18 (38-20) με την ευστοχία από την περιφέρεια να είναι εντυπωσιακή (7/11) μέχρι εκείνο το σημείο. Μαχμούτογλου και Λάρκιν που κινούσαν τα ηνία της επίθεσης για την σύνθεση του Αταμάν, έδωσαν τη σκυτάλη στον Οσμάν που έγραψε το 43-33 περίπου 5μιση λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι δύο ομάδες δεν... χαρίστηκαν στον ρυθμό τους, τα τρίποντα είχαν την τιμητική τους και το ημίχρονο βρήκε τον πίνακα του σκορ στο 56-47 υπέρ των γηπεδούχων.

Έπειτα από το τέταρτο της ανάπαυλας, η σύνθεση του Λούκα Μπάνκι ήταν καταιγιστική και με τους Λόμαζ και Στρέλνιεκς να μπαίνουν ενεργά στην εξίσωση, ξέφυγε από το πεδίο των Τούρκων με επιμέρους 31-16 στην τρίτη περίοδο. Το +24 (87-63) με το οποίο ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο είχε ήδη απελευθερώσει τους Λετονούς στο παρκέ που έκαναν ό, τι ήθελαν με τους αντιπάλους τους. Η ασίστ του Κούρουκς στον Ζόρικς έγινε η αφορμή για την Λετονία να φτάσει... τους 100 (101-72) 4'19'' πριν το τέλος. Η τυπική διαδικασία στην οποία εξελίχθηκε το ματς έδωσε το ροζ φύλλο αγώνα με 111-85.

Τα δεκάλεπτα: 31-20, 56-47, 87-63, 111-85