Σλοβενία - Ισραήλ 88-79: Νέο show από τον Πρέπελιτς και... 2/2

Γιώργος Κούβαρης
Πρέπελιτς

Ο Κλεμέν Πρέπελιτς πρόσθεσε μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση στο ενεργητικό του με την εθνική ομάδα της Σλοβενίας, την οποία και οδήγησε στη νίκη απέναντι στο Ισραήλ με 88-79 και στο 2/2 στα Προκριματικά του Eurobasket 2025.

Το... απόλυτο comeback πραγματοποίησε η Σλοβενία στην εντός έδρας αναμέτρηση στην «Bonifika Arena» του Κόπερ απέναντι στο Ισραήλ.

Αν και ξεκίνησε πολύ άσχημα το ματς με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 8-20 στο πρώτο δεκάλεπτο, στη συνέχεια...έβαλε μπροστά τις μηχανές και πραγματοποίησε την ανατροπή με επιμέρους σκορ 57-33 ύστερα από την 2η και την 3η περίοδο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Αλεκσάνταρ Σέκουλιτς ήταν για δεύτερο σερί ματς ο Κλεμέν Πρέπελιτς, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 21 πόντους με 6/12 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του και μεγάλος παράγοντας για την επιστροφή της Σλοβενίας στο ματς, ήταν ο Μάικ Τόμπι ο οποίος «γέμισε» με double double την στατιστική του έχοντας 20 πόντους (8/12 δίποντα, 4/5 βολές) και 12 ριμπάουντ. Πολύ καλό ματς και από τον Γρεγκόρ Χόρβατ με 16 πόντους και 5/5 δίποντα.

Για το Ισραήλ ο Γιαμ Μαντάρ ήταν πρώτος σκόρερ με 19 πόντους και 6 ασίστ, ενώ αντίστοιχα «double double» έγραψε ο Τομέρ Ζινάτ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 8-20, 40-37, 65-53, 88-79.