Mundobasket 2023, Ιαπωνία - Πράσινο Ακρωτήρι 80-71: Γλίτωσε το χαρακίρι και πήρε το εισιτήριο των Ολυμπιακών Αγώνων (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Η Ιαπωνία κατάφερε να νικήσει το Πράσινο Ακρωτήρι με 80-71 και να πάρει το «χρυσό» εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες

Παραλίγο να βάλει τα χέρια της και να... βγάλει τα μάτια της η Ιαπωνία στον δικό της «τελικό» με το Πράσινο Ακρωτήρι.

Είναι χαρακτηριστικό ότι μετέτρεψε έναν εύκολο περίπατο σε... ντέρμπι καθώς στην τελευταία περίοδο δέχθηκε σερί 13-0 σε επτά λεπτά με αποτέλεσμα το +18 της 3ης περιόδου (73-55) να γίνει +5 (73-68)! Μάλιστα η παρέα του Ταβάρες μείωσε και στο τρίποντο (74-71) ένα λεπτό πριν από το τέλος έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους 16-1 αλλά στα τελευταία δευτερόλεπτα η Ιαπωνία δεν άφησε την τεράστια ευκαιρία για την απευθείας πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες να ξεφύγει από τα χέρια της.

«Όλα τα λεφτά» Χόκινσον και Τομινάγκα

Αποτέλεσμα; Το κοινό στις εξέδρες της «Okinawa Okinawa Arena» να... παραληρεί και να πανηγυρίζει έξαλλα την μεγάλη αυτή πρόκριση για το Παρίσι. Αν και έπρεπε στο τέλος να... γλιτώσουν πραγματικό «χαρακίρι» προκειμένου να πετύχουν τον στόχο τους. Ο Τζος Χόκινσον ήταν για ένα ακόμη ματς «όλα τα λεφτά» για την Ιαπωνία καθώς αγωνίστηκε και στα 40 λεπτά του αγώνα έχοντας 29 πόντους με 5/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 7/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Εξαιρετικό παιχνίδι και από τον Κέισεϊ Τομινάγκα, ο οποίος σε μόλις 18:12 λεπτά συμμετοχής είχε 22 πόντους με 2/3 δίποντα και 6/8 τρίποντα. Αντίστοιχα ο Γιούτα Γουατανάμπε ήταν άστοχος με 2/11 εντός παιδιάς ωστόσο μάζεψε 10 ριμπάουντ, την ώρα που ο Γιούκι Καβαμούρα μέτρησε 14 πόντους και 8 ασίστ.

Για το Πράσινο Ακρωτήρι που δεν παράτησε ποτέ το παιχνίδι ο Έντι Ταβάρες είχε 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 τάπες, έχοντας ωστόσο μόλις 3/11 δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 50-37, 73-55, 80-71.

Το Mundobasket 2023 είναι στο Gazzetta.gr

Το Mundobasket 2023 και όλη η δράση από το μεγάλο μπασκετικό γεγονός με την εγκυρότητα του Gazzetta.gr! Αγωνιστικά νέα από την Εθνική Μπάσκετ και όλες τις ομάδες, πρόγραμμα και αποτελέσματα αγώνων σε συνεχή ροή ειδήσεων για να μη χάσετε στιγμή από τα όσα συμβαίνουν στο Mundobasket 2023!