Ουόριορς - Γκρίζλις 112-117: Ο απίθανος Μοράντ έστειλε playoffs το Μέμφις (vid)

Οι Γκρίζλις πήραν το ματς με τους Ουόριορς στην παράταση με, έκλεισαν θέση για τα playoffs, με τον Μοράντ να πρωταγωνιστεί με 35 πόντους. Κορυφαίος των πολεμιστών ο Κάρι με 39 πόντους.

Οι Ουόριορς δεν κατάφεραν να μπουν στα playoffs. Οι Γκρίζλις πήραν το μεγάλο ματς στην παράταση με 117-112, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τα playoffs. Στην postseason θα κοντραριστούν με τους Τζαζ.

O Πουλ μείωσε σε 97-95, ενώ ο Κάρι, ένα λεπτό για τη λήξη ισοφάρισε σε 97-97 με 2 βολές. Στην ίδια φάση ο Βαλαντσιούνας αποβλήθηκε με 6 φάουλ.

Ο Γκριν έχασε το τελευταίο σουτ και έτσι το ματς πήγε στην παράταση. Με το σκορ στο 112-109, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Πουλ στα 24 δευτερόλεπτα. Ο Μοράντ πήρε πάνω του την επίθεση και σκόραρε για το 114-109 στα 5 δευτερόλεπτα, χαρίζοντας την πρόκριση στα playoffs στο Μέμφις.

Από την πλευρά των πολεμιστών ο Κάρι είχε 39 πόντους, ενώ ο Ουίγκινς είχε 22 και ο Πουλ μέτρησε 19. Στον αντίποδα 35 πέτυχε ο Μοράντ, ο Μπρουκς είχε 14, ενώ ο Βαλαντσιούνας μέτρησε 9 με 12 ριμπάουντ.

Γκρίζλις τελείωσαν το ματς με 15/35 τρίποντα.