Μάβερικς - Λέικερς 108-93: Βλέπουν την 5η θέση με ανατροπή από το -17 (vid)

Οι Ντάλας Μάβερικς (33-26) διέλυσαν τους Λος Άντζελες Λέικερς (35-25) στο δεύτερο ημίχρονο, με σκορ 62-35, και πλέον υπάρχει ντέρμπι για την 5η θέση της Δύσης!

Τα πράγματα είναι απλά: Πλέον, οι Ντάλας Μάβερικς απέχουν 1.5 νίκη από την 5η θέση της Δύσης, την οποία αυτή τη στιγμή κατέχουν οι Λος Άντζελες Λέικερς. Και η νέα νίκη επί των πρωταθλητών, δίνει στους Μάβερικς το πάνω χέρι σε περίπτωση τελικής ισοβαθμίας!

Το 108-93 ήρθε με τρόπο πειστικό, αφού η ομάδα του Λούκα Ντόντσιτς (18π., 13 ασίστ, 8 ριμπ.) επέστρεψε από το -17, διαλύοντας τους Λέικερς στο δεύτερο ημίχρονο με επί μέρους σκορ 62-35. Χρειάστηκε ένα απίθανο σουτ από τα 10 μέτρα, με τον Ντένις Σρέντερ κρεμασμένο στα χέρια του Ντόντσιτς, προκειμένου οι γηπεδούχοι να πάρουν διαφορά 10 πόντων (101-91), 2.20 πριν το τέλος του αγώνα.

Οι Λέικερς είδανε τον Άντονι Ντέιβις μετά από μόλις ένα παιχνίδι να λαμβάνει το «πράσινο φως» για την αύξηση των αγωνιστικών λεπτών του και έμεινε στο παρκέ για 28:19, μετρώντας 17 πόντους (5/19 σουτ). Ο Μπεν ΜακΛεμορ πρόσθεσε 20, με 6/10 τρίποντα και ο Σρέντερ 16, όμως οι Λέικερς (χωρίς τους Τζέιμς και Χάρελ) δεν είχαν απαντήσεις στην άμυνα.

Ο Ντουάιτ Πάουελ τελείωσε το ματς με 25 πόντους και ο Ντόριαν Φίνεϊ - Σμιθ, ο οποίος είχε έναν μικροκαυγά με τον Αντρέ Ντράμοντ, με 21.

Τα δωδεκάλεπτα: 23-26, 46-58, 79-79, 108-93

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Μπακς – Σίξερς 132-94: Τα καλύτερα του Γιάννη στο +38 επί της Φιλαντέλφια! (vids)

Αντετοκούνμπο: Έγινε ο δεύτερος σκόρερ όλων των εποχών στην ιστορία των Μπακς! (vid)