Λέικερς - Τζαζ 127-115: Σρέντερ και Ντράμοντ έκριναν το ντέρμπι των απουσιών (vid)

Οι Λος Άντζελες Λέικερς πήραν τη νίκη, στην παράταση, απέναντι στο Νο1 του ΝΒΑ, Γιούτα Τζαζ, με τον Ντένις Σρέντερ να οδηγεί το ματς στην παράταση!

Από τη μία μεριά, των Λος Άντζελες Λέικερς, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, ο Άντονι Ντέιβις και ο Μαρκ Γκασόλ είδανε το ματς από τον πάγκο. Από την άλλη, των Γιούτα Τζαζ, εκτός έμειναν οι Ντόνοβαν Μίτσελ, Ρούντι Γκομπέρ και Μάικ Κόνλεϊ.

Σημασία έχουν αυτοί που πατάνε στο παρκέ. Αυτοί κρίνουν το ματς. Και οι Λέικερς διέθεταν το δίδυμο των Ντένις Σρέντερ (25π., 8 ασίστ) και Αντρέ Ντράμοντ (27π., 8 ριμπ.)! Ο Γερμανος point guard ήταν εκείνος που οδήγησε το ματς στην παράταση (110-110), ενώ ο πρώην σέντερ των Πίστονς και Καβαλίερς ήταν μόνιμη πηγή κινδύνου για την άμυνα των Τζαζ. Βάλτε στην εξίσωση και τον Κεντάβιους Κάλντγουελ Πόουπ (25π., με 5/12 τρίποντα) και η επικράτηση των Λέικερς έχει λογική.

Οι Τζαζ πήρανε σκορ από τον Ερσάν Ιλιασόβα (20π.), τον Τζο Ινγκλς (20π., 14 ασίστ) και τον Τζόρνταν Κλάρκσον (27π.), γύρισαν το ματς στο 4ο δωδεκάλεπτο (από -13), αλλά δεν άντεξαν στην παράταση.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-35, 65-62, 95-82, 110-110 (κ.α.), 127-115 (παρ.)