Σανς - Θάντερ 110-118: Ο Αλεξάντερ έβαλε «στοπ» στην ανατροπή του Φοίνιξ (vid)

Σ' ένα ματς με ανατροπές και μεγάλα σερί, οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ κατάφεραν να αντέξουν απέναντι στους Φοίνιξ Σανς και να φύγουν με τη νίκη από την Αριζόνα κερδίζοντας με 118-110. Τρομερός Αλεξάντερ (35π., 9ασ., 8ριμπ.), ακόμα... κατεβάζει ριμπάουντ ο Νούρκιτς (31ριμπ.)

Ματς που τα είχε... όλα στο «Footprint Center» της Αριζόνα. Αν και οι Φοίνιξ Σανς έφτασαν σε μια επική ανατροπή από το -24 στα μέσα της 3ης περιόδου, η Οκλαχόμα κατάφερε στο τελευταίο 12λεπτο να επιστρέψει στο ματς και να βρεθεί μόνη-πρώτη στην Δυτική Περιφέρεια.

Συγκεκριμένα οι Θάντερ είχαν το προβάδισμα με 84-60 και έδειχναν να ελέγχουν πλήρως το παιχνίδι! Όμως οι Σανς έκαναν ένα μοναδικό «come back» στο ματς και με επιμέρους σκορ 41-12 (!!) βρέθηκαν να προηγούνται με 101-96 οκτώ λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Από εκείνο το σημείο και μετά ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να... συνέρχονται από το «χαστούκι» που είχαν δεχθεί και «απάντησαν» με δικό τους 19-5 για το 115-106 στα 2:29 πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.

Έκτοτε δεν υπήρχαν τα περιθώρια τους Σανς να φτάσουν σε νέα ανατροπή και με τον Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ να προσθέτει άλλη μια MVΡ εμφάνιση στο ενεργητικό του (35π., 15/22 δίποντα, 5/7 βολές, 9 ασίστ, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες) οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ έφτασαν στην τελική επικράτηση. Ο Τζέιλεν Γουίλιαμς είχε άλλους 22 πόντους με 10/19 σουτ, ενώ ο Τσετ Χόλμγκρεν πρόσθεσε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους Σανς, ο Μπράντλεϊ Μπιλ πέτυχε 31 πόντους με 10/14 εντός παιδιάς, ενώ πήγε στράφι η βραδιά καριέρας του Γιουσούφ Νούρκιτς, ο οποίος «κατέβασε» 31 ριμπάουντ (!!!) πετυχαίνοντας και 14 πόντους. Ο Κέβιν Ντουράντ είχε από τη πλευρά του 20 πόντους με 6/15 σουτ, ενώ άλλους 15 πόντους με 3/8 τρίποντα ο Έρικ Γκόρντον.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-28, 52-66, 85-89,

@Photo credits: NBA/Getty Images