Μπακς - Χοκς 109-118: Ο Αντετοκούνμπο έλειπε, ο Γιανγκ... χόρευε (vids)

Δημήτρης Οικονόμου

Οι χωρίς Γιάννη Αντετοκούνμπο Μιλγουόκι Μπακς ήταν αδύνατο να σταματήσουν τον Τρέι Γιανγκ και οι Ατλάντα Χοκς επικράτησαν 118-109 στο δεύτερο φιλικό των δύο ομάδων στο Άμπου Ντάμπι.

Τη δεύτερη νίκη τους απέναντι στους Μιλγουόκι Μπακς πέτυχαν οι Ατλάντα Χοκς με σκορ 119-108, σε ισάριθμα παιχνίδια που έδωσαν οι δύο ομάδες στο Άμπου Ντάμπι για την Preseason του ΝΒΑ. Βέβαια αυτήν τη φορά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε εκτός από την αναμέτρηση για λόγους ξεκούρασης και έτσι ο Τρέι Γιανγκ έπαιζε... μόνος του.

Δε χρειάστηκε να κάνουν πολλά όλοι οι υπόλοιποι για τους Χοκς, όταν ο Τρέι Γιανγκ σκόραρε 31 πόντους με 11/15 σουτ, εκ των οποίων 7/9 στο ημίχρονο. Το Μιλγουόκι προσπάθησε με τον Μπουντελχόζερ, αλλά όταν οι Πόρτις και Χόλιντεϊ σταμάτησαν να βρίσκουν σκορ, το 55-63 του ημιχρόνου ήταν φυσικό να ξεφύγει.

Οι Μπακς είχαν την ευκαιρία να δουν αρκετούς παίκτες από το βαθύ rotation, όπως ο Τζεβόν Κάρτερ που ήταν καλός στο πρώτο παιχνίδι, όμως έμεινε στους 6 πόντους. Χρόνο πήρε ξανά ο Μαμουκελασβίλι, ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο πάτησε παρκέ για 9:41 σκοράροντας 2/2 δίποντα, με 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο.

Από την άλλη πλευρά ο Γιανγκ σταμάτησε στα νούμερα του ημιχρόνου, ενώ ο Ντεζούντε Μάρεϊ δεν αγωνίστηκε. Στους 21 πόντους με 9/13 εντός παιδιάς σταμάτησε ο ΝτιΆντρε Χάντερ. Το Μιλγουόκι το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 109-118.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-24, 55-63, 75-96, 109-118

@Photo credits: NBA/Getty Images