Λέικερς - Μπλέιζερς 139-106: Επική εμφάνιση του ΛεΜπρόν, 43 πόντους σε 29 λεπτά (vid)

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έκανε πράματα και θάματα στο παρκέ, σταματώντας στους 43 πόντους (σε 29 λεπτά συμμετοχής), δίνοντας τη νίκη στους Λος Άντζελες Λέικερς (19-19) κόντρα στους Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς (13-23) με 139-106.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς σημείωσε την πρώτη σαραντάρα του, σχεδόν ένα χρόνο από την προηγούμενη και έκανε ένα διπλό δώρο στον εαυτό του. Είπε «χρόνια πολλά» για τα 37α γενέθλιά του και «καλή χρονιά» με 43 πόντους (5/10 τριπ., 11/21 διπ., 6/9 βολές), 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ!

Και έφερε τη νίκη στους Λος Άντζελες Λέικερς (139-106 απέναντι στους Μπλέιζερς) σε ένα ακόμη ματς χωρίς τον τραυματία Άντονι Ντέιβις.

Η τελευταία φορά που ο Τζέιμς είχε τουλάχιστον 40 πόντους ήταν πίσω στον Ιανουάριο του 2021, όταν στις 25/1 είχε σημειώσει 46 πόντους στη νίκη των Λέικερς απέναντι στους Κλίβελαντ Καβαλίερς (115-108).

Εκτός από τον ΛεΜπρόν, οι νικητές είχαν και άλλους έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο (μετά τον «Μπρον») τον Μαλίκ Μονκ με 18 πόντους.

Οι Μπλέιζερς δεν προηγήθηκαν σε καμία στιγμή του αγώνα. Ο Μπεν ΜάκΛεμορ μέτρησε 28 πόντους και ο Ντάμιαν Λίλαρντ 18 με 5/15 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 43-28, 69-54, 101-77, 139-106