Νετς - Ουόριορς 99-117: Το πήρε μόνος του ο Κάρι με 37 πόντους και 9/14 τρίποντα (vid)

Ο Στεφ Κάρι διέλυσε τους Μπρούκλιν Νετς (10-5) με 37 πόντους και οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς (12-2) έφυγαν με τη νίκη απ' το Μπρούκλιν (117-99).

Οι κραυγές για τον αγαπημένο MVP του κοινού, δεν αφορούσαν τον Κέβιν Ντουράντ. Η εμφάνιση του ενός από τους «μεσσίες» των Μπρούκλιν Νετς στην ήττα απ' τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς (117-99) ήταν.. γήινη (17 πόντοι με 6/19 εντός παιδιάς).

Οι ιαχές ήταν για τον Στεφ Κάρι. Όχι άδικα. Η παράσταση του Κάρι ήταν ξανά σε επίπεδο MVP: 37 πόντοι με 9/14 τρίποντα, 3/5 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και μόλις δύο λάθη. Και όλα αυτά σε 29:14 στο παρκέ!

Το ντέρμπι άντεξε μέχρι τα μέσα της 2ης περιόδου. Στην 3η οι Ουόριορς δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης για τον τελικό νικητή. Επί μέρους σκορ 35-18, με τον Τζέιμς Χάρντεν να σημειώνει τους 10 (απ' τους 24 συνολικά πόντους του) σε αυτή την περίοδο και την υπόλοιπη ομάδα να προσθέτει μόλις 8 πόντους.

Σε αυτή την περίοδο ο Ντουράντ μέτρησε 0/8 σουτ και ισοφάρισε τη χειρότερη επίδοσή του (σε κανονική περίοδο και playoffs), την οποία είχε σημειώσει το 2011!

Το τρίποντο του Κάρι στο ξεκίνημα της 4ης προκάλεσε και την απόσυρση του Ντουράντ στον πάγκο και την ευκαιρία στη δεύτερη πεντάδα των Νετς να πάρει χρόνο συμμετοχής.

Για τους Ουόριορς, ο Ουίγκινς πρόσθεσε 19 πόντους κα ο Τζόρνταν Πουλ 17. Ενώ για τους Νετς o Μπρους Μπράουν είχε 14.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-31, 58-63, 76-98, 99-117