Ουόριορς-Χοκς 127-113 : Μυθικός Κάρι με 50άρα, ασταμάτητο το Γκόλντεν Στέιτ (vid)

Γιώργος Κούβαρης

Με τον Στεφ Κάρι να παίρνει φωτιά με 50 πόντους και 9 τρίποντα, οι Γκόλντεν Στέιτ επικράτησε των Ατλάντα Χοκς με 127-113 και παρέμεινε στην κορυφή του ΝΒΑ!

Ένας... Στεφ Κάρι βγαλμένος από τα πιο τρελά όνειρα των φίλων των Ουόριορς!

Η λέξη «ασταμάτητος» ίσως να μην περικλείει τα κατορθώματά του τη φετινή σεζόν καθώς οδηγεί την ομάδα του από νίκη σε νίκη με αποτέλεσμα να φτάσει στο 9-1 μετά το ματς με τους Χοκς (127-113) και να είναι η μοναδική με μόλις μία ήττα στο φετινό ΝΒΑ!

Αυτή τη φορά ο φοβερός και τρομερός «Στέφανος» σταμάτησε στους 50 πόντους έχοντας 5/9 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 13/13 βολές, 10 ασίστ, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 τάπα και μόλις 2 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής! Πραγματικά... απίστευτος! Οι Τζόρνταν Πουλ και Άντριου Ουίγκινς τον συμπλήρωσαν έχοντας από 16 και 13 πόντους αντίστοιχα, αλλά φυσικά όλα τα φώτα ήταν στραμμένα επάνω του.

Συνολικά οι Ουόριορς είχαν 18/44 τρίποντα ενώ πολύ καλό ήταν και το ποσοστό των Χοκς με 17/43. Τα πάντα κρίθηκαν στην 3η περίοδο, όταν οι Ουόριορς πραγματοποίησαν επιμέρους 41-20 (!) και «καθάρισαν» με την υπόθεση της νίκης. Για την ομάδα της Ατλάντα ο Τρέι Γιανγκ είχε 28 πόντους με 11/20 εντός παιδιάς, ενώ οι Κόλινς και Μπογκντάνοβιτς πρόσθεσαν από 19 και 17 πόντους αντίστοιχα.