Τόφας - Μπεσίκτας 80-72: Νίκη με ανατροπή για την ομάδα του Πρίφτη

Νίκος Καρφής

Η Τόφας του Πρίφτη επικράτησε της Μπεσίκτας με 80-72 και έφτασε στην 4η νίκη της στο πρωτάθλημα Τουρκίας.

Συνεχίζει την καλή πορεία της στο πρωτάθλημα του Τουρκίας η Τόφας. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησε με 80-72 της Μπεσίκτας ενώ έχανε με 10 πόντους στο ημίχρονο και έτσι ανέβηκε στο 4-1 στην βαθμολογία. Στον αντίποδα η Μπεσίκτας έπεσε στο 1-4. Το τέταρτο δεκάλεπτο έπαιξε μεγάλο ρόλο στην επικράτηση, αφού οι γηπεδούχοι το πήραν με 21-10.

Για τους νικητές 17 είχε ο Γκρέι, ενώ ο Μιλάκνις πρόσθεσε 16 πόντους, με τον Τουρέ να κάνει double double με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ. Από την άλλη ο Μούνεϊ είχε 17 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ουλουμπάι με 22 πόντους, ωστόσο δεν γινόταν να σώσουν την ομάδα τους. Με 8/25 τρίποντα σούταραν οι νικητές.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 36-46, 59-62, 80-72