Γαλατασαράι - Μπαχτσεσεχίρ 91-76: Πιστιόλης λαμπρός την οδηγεί και στα playoffs (vid)

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του τουρκικού πρωταθλήματος έκανε η Γαλατά του κόουτς Πιστιόλη επικρατώντας της Μπαχτσεσεχίρ εντός έδρας με 91-76.

Η Γαλατασαράι του Ανδρέα Πιστιόλη συνεχίζει την νικηφόρα πορεία της υπό τις οδηγίες του Έλληνα κόουτς, μεταφέροντας τις καλές της εμφανίσεις και στα playoffs. Στον πρώτο αγώνα για τα ημιτελικά της SuperLigi απέναντι στην Μπαχτσεσεχίρ κατάφερε να επικρατήσει με 91-76 και κατ' επέκταση να πάρει το προβάδισμα με 1-0 σειρά που θα καθορίσει το ποιος θα προκριθεί στους «4».

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν το πρώτο μισό του αγώνα με την Γαλατά να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας σκοράρει 30 πόντους (30-19) και την Μπαχτσεσεχίρ να απαντά με δικό της ξέσπασμα κλείνοντας το ημίχρονο με 47-43. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι πάτησαν το... γκάζι στην τελική ευθεία και χωρίς να αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Πρώτος σκόρερ για την Γαλατά ήταν ο Κάνααν με 24 πόντους, ενώ ο Μποστ σταμάτησε στους 21 έχοντας 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ! Από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Τζόουνς είχε 20 πόντους, ενώ ο Μπλακ πρόσθεσε άλλους 15.

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 47-43, 63-59, 91-76

@Photo credits: twitter/ Galatasaray Basketbol

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΤΟΥΡΚΙΑ Τελευταία Νέα