Φενέρμπαχτσε - Ντενιζλί 85-77: Ξεπέρασε το ευρωπαϊκό σοκ, χωρίς να ενθουσιάσει

Ευαγγελος Στελλάκης

Υποχρεωμένη να κοιτάξει μπροστά ήταν η Φενέρμπαχτσε μετά την πρόσφατη ήττα-σοκ από την Αρμάνι κι ως εκ τούτου κατάφερε να βελτιώσει την ψυχολογία της με μια νίκη επί της Ντενιζλί με 85-77 για του πρωτάθλημα της BSL.

Δύο 24ωρα πριν, η Φενέρμπαχτσε γνώριζε ταπεινωτική ήττα με 43-68 από την Αρμάνι Μιλάνο στην έδρα της. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε ως στόχο να ξεπεράσει τους τριγμούς που προκάλεσε στο εσωτερικό της αυτή η βαριά ήττα. Το έκανε ως ένα βαθμό, απέναντι στη Ντενιζλί για το πρωτάθλημα Τουρκίας, χωρίς πάντως να ενθουσιάσει με την απόδοση της.

Δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος, βελτιώθηκε στην επανάληψη, αλλά εν τέλει έφτασε στο ροζ φύλλο, φτάνοντας έτσι τις 7 νίκες σε 8 αγωνιστικές στο εγχώριο πρωτάθλημα.

Ο Μαριάλ Σαγιόκ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, καθώς πέτυχε 18 πόντους με 8/13 σουτ εντός πεδιάς σε 27 λεπτά συμμετοχής, ενώ είχε και 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ. 14 πόντους πρόσθεσε ο Ισμέτ Ακπινάρ κι άλλους 12 ο αρχηγός της ομάδας, Μελίχ Μαχμούτογλου.

Από πλευράς φιλοξενούμενων που ήταν άκρως ανταγωνιστικοί, ο Ρίχαρντς Λόμαζ σημείωσε 21 πόντους με 4/7 τρίποντα, ενώ οι Γιαπάρ και Άνταμ Σμιθ πέτυχαν από 15 έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 42-44, 63-57, 85-77