Βαλένθια - Μπασκόνια 111-101: Ο... περίπατος της Βαλένθια έγινε «θρίλερ»

Φάση από τον αγώνα Βαλένθια - Μπασκόνια.

Η Βαλένθια πήρε τη νίκη κόντρα στην Μπασκόνια (111-101), αν και στην τελευταία περίοδο κινδύνευσε να χάσει διαφορά 28 πόντων στο ημίχρονο!

Η Βαλένθια στηρίχθηκε στο... διαστημικό πρώτο ημίχρονο και πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της... EuroLeague κόντρα στην Μπασκόνια με σκορ 111-101.

Η Βαλένθια, στο πρώτο ματς στην ACB χωρίς του Μουμπρού στον πάγκο της, ξέσπασε στην αντίπαλό της. Προηγήθηκε με +17 στην 1η περίοδο και +28 στο ημίχρονο, έχοντας 7/17 τρίποντα και μία διαφορά ασφαλείας.

Η Μπασκόνια, η οποία έχει εξασφαλίσει τα play in της EuroLeague αντεπιτέθηκε, παρά τον... τελικό που έχει στην Μπολόνια (για την κατάληψη καλύτερης θέσης) μείωσε στους 22 στο τέλος της 3ης (87-65).

Και κράτησε το καλύτερο για το τέλος! Μείωσε στους 9 (97-88, 4:32 πριν λήξει το ματς), διαφορά που επανέλαβε σχεδόν δύο λεπτά μετά (102-93), ενώ 1:09 πριν την τελευταία κόρνα κατάφερε να μειώσει και στους 7 (104-97).

Πρώτος σκόρερ για τη Βαλένθια ήταν ο Κρις Τζόουνς με 27 πόντους, ακολούθησαν οι Οτζελέγιε με 25 πόντους και Ντέιβις με 15.

Για την Μπασκόνια, ο Μάρκους Χάουαρντ έκανε ακόμα ένα απίθανο ματς, μετά απ' αυτό στη Μαδρίτη, σημείωσε 36 πόντους με 8/13 τρίποντα, ενώ ο Τσίμα Μονέκε είχε 21.

Τα δεκάλεπτα: 31-14, 62-34, 87-65, 111-101.