Τενερίφη - Μπαρτσελόνα 60-75: «Σβηστή» νίκη με θετικό Έξουμ πριν το ΟΑΚΑ (vid)

Ευαγγελος Στελλάκης

Με τον Ντάντε Έξουμ να πραγματοποιεί ελπιδοφόρο ντεμπούτο στην ισπανική λίγκα, η Μπαρτσελόνα (11-2) πέρασε με... διεκπεραιωτική εμφάνιση και σκορ 60-75 από την έδρα της Τενερίφης (8-5), λίγες μέρες πριν αντιμετωπίσει στο ΟΑΚΑ τον Παναθηναϊκό.

Μετά τη νίκη της στο "El Clasico" της EuroLeague, η Μπαρτσελόνα προετοιμάζεται για ακόμη μια απαιτητική εβδομάδα στην Ευρώπη, η οποία περιλαμβάνει εκτός έδρας δοκιμασίες στα Βαλκάνια και πιο συγκεκριμένα σε Βελιγράδι (14/12) με Ερυθρό Αστέρα κι Αθήνα (16/12) με Παναθηναϊκό.

Πριν μπει όμως σε ευρωπαϊκό κλοιό αγώνων, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επιβλήθηκε με διαφορά 15 πόντων στη Santiago Martin Arena της Τενερίφης. Οι Καταλανοί κράτησαν δυνάμεις, με τον Λιθουανό τεχνικό να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής σε όλη του την δωδεκάδα.

Ο νεοαποκτηθείς Ντάντε Έξουμ έκανε θετική εμφάνιση στις Κανάριες Νήσους, έχοντας 8 πόντους με 2/2 δίποντα και 4/5 βολές αλλά και 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 18:26 λεπτά. Πρώτος σκόρερ των Καταλανών, βέβαια, ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς με 18 πόντους σε 19 λεπτά συμμετοχής, με τον Νάιτζελ Χέιζ-Ντέιβις να προσθέτει άλλους 14.

Οι γηπεδούχοι, πλην των Σερμαντίνι (17π.) και Φιτιπάλντο (10π., 3α.), κινήθηκαν σε... ρηχά νερά, ιδίως από την περίμετρο, όπου σουτάραν με το απογοητευτικό 16% (4/25 τριπ.).

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 27-33, 45-53, 60-75