Άλμπα - Λούντβιγκσμπουργκ 99-91: Νίκη, παραμονή στην κορυφή και στο βάθος... Ολυμπιακός

Η Λούντβιγκσμπουργκ γύρισε από το -13, πέρασε μπροστά στην τελευταία περίοδο, όμως η Άλμπα δεν... λύγισε και πήρε τη νίκη με 99-91 στην έδρα της.

Η Άλμπα φιλοξένησε την Λούντβιγκσμπουργκ (5-2) στο Βερολίνο για την συνέχεια του γερμανικού πρωταθλήματος και έπειτα απο 40 λεπτά πήρε τη νίκη με 99-91 για να διατηρηθεί στην κορυφή μαζί με τη Βόννη στο 6-0.

Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν από το -13 στο τρίτο δεκάλεπτο και πήραν το προβάδισμα με 4 πόντους (74-78) με τον Χαμπ, όμως οι γηπεδούχοι κράτησαν την ψυχραιμία τους, πήραν ανάσα με 96-88 από τον Τζέιλεν Σμιθ και έφυγαν με τη νίκη λίγο πριν τη διαβολοβδομάδα της EuroLeague που τη φέρνει αντιμέτωπη με τον Ερυθρό Αστέρα εντός έδρας (22/11) ενώ στις 24/11... ταξιδεύει στο ΣΕΦ για τον Ολυμπιακό.

Στο συγκεκριμένο ματς, ο Σίκμα ήταν... τριπλός με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, Κουμάντζε είχε 17 πόντους, ο Μπλατ 16 με 3 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Σμιθ 13 με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την άλλη, ο Γουάιτχεντ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 21 πόντους, ο Χαμπ σημείωσε 18 και ο Νταν είχε 13.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΓΕΡΜΑΝΙΑ Τελευταία Νέα