Άλμπα - Όλντενμπουργκ 92-86: Διεύρυνε το σερί στα θετικά αποτελέσματα και παραμένει τέταρτη

Η Άλμπα πάτησε το γκάζι σε ένα διάστημα της τέταρτης περιόδου και πήρε τη νίκη κόντρα στην Όλντενμπουργκ με 92-86 για την συνέχεια της BBL.

Την τέταρτη νίκη σε πέντε παιχνίδια και 19η συνολικά στη σεζόν (19-6) πέτυχε η Άλμπα επικρατώντας δύσκολα της Όλντενμπουργκ με 92-86 εντός έδρας για την 30η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι απειλούσαν την ομάδα του Βερολίνου στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και οι εναλλαγές στο σκοράρισμα ήταν συχνές με το ημίχρονο να λήγει στο 51-48 και το δεύτερο μισό να κινείται στο ίδιο επίπεδο. Μέχρι και το τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η Άλμπα βρέθηκε και στο +14(87-73) για να φτάσει στο τελικό 92-86.

Για τα «άλμπατρος» κορυφαίος ήταν ο Σμιθ με 19π., 2ριμπ., 3 ασ. και 1 κλ., 14 είχε ο Ντα Σίλβα, 13 ο Ζούσμαν (7ριμπ.) και 12 ο Ντέλοου (12π., 8ριμπ.). Για την Όλντενμπουργκ στους 24 σταμάτησε ο Χάιντεγκερ.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 51-48, 70-68, 92-86