Φρανκφούρτη - Άλμπα 56-72: Τρίτη σερί νίκη για τα «άλμπατρος»

Σταυρούλα Μουστακάτου

Η Άλμπα κατόρθωσε να επικρατήσει της Φρανκφούρτης με 56-72 εκτός έδρας και σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη νίκη στο BBL έχοντας τον Κουμάντζε σε καλό φεγγάρι.

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί στο γερμανικό πρωτάθλημα έδωσε η Άλμπα με την νίκη της επί της Φρανκφούρτης με 56-72 εκτός έδρας. Με αυτόν τον τρόπο τα «άλμπατρος» έφτασαν το ρεκόρ τους στο 14-5 έχοντας 2 αγώνες λιγότερους από την πρωτοπόρο Μπάγερν που βρίσκεται στο 16-5 μετά την ήττα της από την Κέμνιτς. Από την άλλη, η Φρανκφούρτη πέφτει στο 5-15 και είναι στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Η Άλμπα στάθηκε αρκετά σοβαρή απέναντι στους γηπεδούχους και φρόντισε να πάρει ένα προβάδισμα... ασφαλείας στο ημίχρονο με το 31-42. Το μόνο που χρειαζόταν ήταν να κρατήσει τη διαφορά για 20 λεπτά ακόμη, πράγμα που έκανε ακόμη και όταν η Φρανκφούρτη βρέθηκε στους 2 πόντους στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου.

Ντελόου (11π.) και Σμιθ (11π.) ηγήθηκαν των σκόρερ των φιλοξενούμενων, ενώ ο Κουμάντζε ήταν ο κορυφαίος με double-double έχοντας 10πόντους και 12 ριμπάουντ. Ο Μάτισεκ είχε επίσης 10 πόντους.

Από την άλλη, Μπάντιο και ΜακΛιν πέτυχαν από 17 πόντους χωρίς να αλλάξουν κάτι για την ομάδα τους.

Tα δεκάλεπτα: 16-24, 31-42, 54-58, 56-72