Μπλουά - Ροάν: Ο Τάκερ ξέρανε τους γηπεδούχους με buzzer beater από το δικό του τρίποντο! (vid)

Σπύρος Μαρκεζίνης
Το τρελό τρίποντο της Ροάν

Ένα ακόμη καθοριστικό τρίποντο από τη μία άκρη του γηπέδου στην άλλη σημειώθηκε... αυτή τη φορά στον αγώνα του γαλλικού πρωταθλήματος ανάμεσα στη Μπλουά και τη Ροάν

Στο παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος, η Μπλουά υποδέχτηκε τη Ροάν σε ένα ματς πραγματικό ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη να βρουν το τρίποντο της ισοφάρισης και βρίσκονταν αγκαλιά με την παράταση, ωστόσο ο Τζόρνταν Τάκερ είχε άλλη άποψη.

Ο ίδιος παρέλαβε τη μπάλα και ενώ απέμεναν μόλις 2,4 δευτερόλεπτα για το τέλος του αγώνα, πέταξε τη μπάλα από το ύψος του τριπόντου της πλευρά του. Αφού ταξίδεψε στον ουρανό του γηπέδου, κατέληξε εύστοχα στο αντίπαλο καλάθι, δίνοντας έτσι τη νίκη στους φιλοξενούμενους με 80-77.

Πριν λίγες ημέρες ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε σημειώσει αντίστοιχο τρίποντο για να στείλει το ματς της Φενέρμπαχτσε στην παράταση, ενώ μέσα στην εβδομάδα, για την ακρίβεια την Πέμπτη (1/2) ο Βαν Μπρι της Λέιντεν έβαλε ένα παρόμοιο σουτ.