Ισπανία - Λιθουανία 102-94: Σαρωτικός Λορέντζο Μπράουν και η «ρόχα» δεν θα λείψει απ' την οκτάδα (vids)

Ένα απίθανο ρεσιτάλ του Λορέντζο Μπράουν (28π., οι 12 στην παράταση) έδωσαν τη νίκη και την πρόκριση στην Ισπανία κόντρα στη Λιθουανία (102-94, παρ.). Υπέστη διάστρεμμα ο Γκριγκόνις του Παναθηναϊκού.

Αποστολή στο Βερολίνο: Μιχάλης Γκιουλένογλου

Η Ισπανία είναι ακόμη εδώ. Έστω και σε μεταβατικό στάδιο. Κατάφερε να αποκλείσει τη Λιθουανία, έχοντας στα χέρια της τη νίκη από την κανονική διάρκεια του αγώνα.

Ένα tip της μπάλας από τον Μπραζντέικις ώθησε το ματς σε παράταση, αλλά εκεί η Ισπανία και ο Λορέντζο Μπράουν (28π.) πήραν τον έλεγχο του αγώνα και την πρόκριση.

Το ματς

Έμοιαζε με ένα παιχνίδι επιβολής. Όπως τα περισσότερα. Η Λιθουανία και η Ισπανία πάσχιζαν να αποκτήσουν τον έλεγχο. Βιαστικά, από το πρώτο δευτερόλεπτο.

Κάθε επίθεση διέθετε περισσότερη σκέψη και λιγότερο ατομικό ταλέντο. Όχι πως δεν έχουν παίκτες με τέτοιο οι δύο ομάδεw.

Χαμηλό σκορ, πολλά φάουλ και έξι βολές για τους πρώτους 12 πόντους και των δύο ομάδων! Κανείς δεν... τολμούσε να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο των τριών πόντων. Και οι ισοπαλίες ήταν από το ξεκίνημα πάρα πολλές.

O Λούκας Λεκαβίτσιους ήταν η αποκάλυψη του 1ου δεκάλεπτου για τη Λιθουανία, με 7 πόντους σε 3:32, αντικαθιστώντας τον Μάριους Γκριγκόνις που σκόραρε στην αρχή του ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ισπανία - χάρη σε καλάθια του Ντίαζ και του Μπριθουέλα - κατάφερα να αποσπαστεί με 29-22.

Με τον Βαλαντσιούνας στον πάγκο και τον Σαμπόνις σε ένα ακόμη περίεργο παιχνίδι, η Λιθουανία στηρίχθηκε στην περιφέρειά της (Γκριγκόνιας, Γιοκουμπάιτις, Μπραζντέικις). Και μείωσε στο καλάθι, 31-29.

Ο Σαμπόνις έδωσε το προβάδισμα ξανά στην ομάδα του , 33-32 και ο Κουζμίνσκας με τρίποντο το αύξησε (36-32).

Η Λιθουανία ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο ρόλο του οδηγού. Η Ισπανία αρκέστηκε σε κάποια εκλάμψεις, κυρίως του Γουίλι Ερναγκόμεθ και του Λορέντζο Μπράουν, όμως η «Λιέτουβα» είχε ήδη διαφορά 7 πόντων (53-46).

Η διαφορά έγινε διψήφια για πρώτη φορά στο 25', όταν ο Κουζμίνσκας (12π. μέχρι τότε) με τρίποντο διαμόρφωσε το σκορ σε 58-47.

Η Ισπανία επιχείρησε να κόψει την... ψαλίδα, σε ένα σημείο το κατάφερε , αλλά ήρθε και πάλι ο Κουζμίνσκας και τα τρίποντά του (61-52).

Στα τελευταία λεπτά της περιόδου, η Ισπανία έσφιξε την άμυνα της, όλοι οι παίκτες της διεκδικούσαν τα ριμπάουντ και στις δύο πλευρές και κατάφεραν να... στριμώξουν για λίγο την αντίπαλό της (68-63).

Ο Ρούντι είναι παντού

Ο Ρούντι Φερνάντεθ θα μπορούσε να είναι στο σπίτι του ή στην εξέδρα. Προτιμάει να είναι στο παρκέ. Στην 4η περίοδο πήρε ένα επιθετικό φάουλ, αφού έστησε το κορμί του πάνω στον επερχόμενο Γιοκουμπάιτις και στη συνέχεια πέτυχε τρίποντο, κάνοντας το σκορ 70-66.

Όλα αυτά πριν έρθει ο Μπραζντέικις και ο Σαμπόνις, στην λιδια φάση, να δώσουν τέσσερις πόντους στην Λιθουανία (74-66). Ο πρώτος πέτυχε το καλάθι, πήρε και το φάουλ, αλλά αστόχησε στη βολή. Και τι με αυτό; Ο Σαμπόνις πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε.

Οι λανθασμένες και επιπόλαιες επιλογές των Λιθουανών, επέτρεψαν στην Ισπανία να μειώσει ξανά. Το σκορ έγινε 75-74, χάρη στην επιμονή του Λορέντζο Μπράουν, ο οποίος ανέλαβε δράση στο σκοράρισμα.

Το σκορ 2:22 πριν από τέλος ήταν ισόπαλο, 78-78. Ο Λόπεζ-Αροστέγκι έβαλε ένα τρελό σουτ για το 80-78, η Λιθουανία αστόχησε, το ίδιο και η Ισπανία (τέλος χρόνου).

Το ατελείωτο τελευταίο λεπτό!

Νέα ευκαιρία για τη Λιθουανία, τουλάχιστον να ισοφαρίσει. Ή να προσπεράσει, αφού ο Μπραζντέικις ευστόχησε για τρεις (81-80)!

Με 16.7 δεύτερα στο ρολόι ο Οσμάν Γκαρουμπά έβαλε το φόλοου για το 82-80! To κερδισμένο επιθετικό φάουλ (το έκανε ο Σαμπόνις) στην επαναφορά των Λιθουανών, έβαλε την Ισπανία σε θέση πρόκρισης.

Ο Γουίλι Ερναγκόμεθ βρέθηκε στη γραμμή για δύο βολές. Εύστοχη μία για 83-81. Στην τελευταία επίθεση της Λιθουανίας ο Γιοκουμπάιτις αστόχησε, αλλά το χέρι του Μπραζντέικις έσπρωξε την μπάλα στο καλάθι. Δεύτερο ματς στην ημέρα με παράταση!

Το έξτρα πεντάλεπτο του Μπράουν

Ο Λορέντζο Μπράουν πήρε την Ισπανία από το χέρι. Πέντε σερί πόντοι και η ομάδα του στο +5 (88-83). Και ο ίδιος στους 21! Ο Κουζμίνσκας κράτησε τη Λιθουανία στο ματς με τρίποντο (88-86).

Ο Μπράουν συνέχισε το αποκλειστικό κρεσέντο του (7π. στην παράταση), με τη Λιθουανία να χάνει τον Γκριγκόνις με τραυματισμό (διάστρεμμα) 2:50 πριν το τέλος του έξτρα πενταλέπτου.

Στη συνέχεια ήρθε το δυνατό κάρφωμα του Γκαρουμπά, από ασίστ του Μπράουν, για το 92-86. Ο Σαμπόνις μείωσε (92-88), αλλά ο Μπράουν ήταν ασταμάτητος: τρίποντο για το 95-88.

Ο Λεκαβίτσιους απάντησε (95-91) και μετά τη χαμένη ισπανική επίθεση, ο Μπραζντέικις έφερε το ματς στον πόντο (95-94). Ο Μπράουν ήταν παντού στο ματς, εμφανίστηκε και στην άμυνα, κλέβοντας την μπάλα και κερδίζοντας αντιαθλητικό φάουλ 29.5 δεύτερα πριν το φινάλε.

Ευστόχησε (97-94) και μετά τη χαμένη επιθεση της Λιθουανίας έδωσε την ασίστ στον Χουάντσο Ερναγκόμεθ, ο οποίος πέτυχε καλάθι και φάουλ (100-94).

Συνολικά στην παράταση ο Μπράουν είχε 12 πόντους και 2 ασίστ, έχοντας συμμετοχή σε ό,τι έκανε η Ισπανία!

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Στα απανωτά καλάθια του Μπράουν, με τους Λιθουανούς να αδυνατούν να τον περιορίσουν. Με το σκορ στο 95-94, ο Μπράουν πέτυχε δύο βολές και έδωσε ασίστ στον Χουάντσο Ερναγκόμεθ, ο οποίος έβαλε το καλάθι, πήρε και το φάουλ.

MVP: Φυσικά ο Λορέντζο Μπράουν, με 26 πόντους. Οι 12 ήρθαν στην παράταση, μαζί με 2 ασίστ.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ρούντι Φενράντεθ έκανε εξαιρετική δουλειά, σε επίθεση και άμυνα.

Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»: Άποντος ο Γκιερντράιτις σε 14 λεπτά, μικρή η επιθετική προσφορά του Βαλαντσιούνας.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Η παράσταση του Μπράουν στην παράταση: Συμμετοχή σε όλους τους πόντους της ομάδας του, είτε με πόντους (12), είτε με ασίστ (2).

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Η έκπληξη ήρθε στο φινάλε. Όσο μπορεί να είναι έκπληξη η πρόκριση της Ισπανίας. Το ματς θύμισε αυτό της Γαλλίας με την Τουρκία. Μόνο που σε αυτήν την περίπτωση οι Ισπανοί όχι μόνο άντεξαν στην παράταση, αλλά επιβλήθηκαν με τρόπο που διαλύει τον αντίπαλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 40-45, 63-68, 83-83 (καν. Αγώνας), 102-94 (παρ.)