Βέλγιο-Ελλάδα 57-61: Ανατροπή και... πλώρη για 5η θέση η Εθνική Κορασίδων

Η Εθνική Κορασίδων παρά το κακό ξεκίνημα ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση κόντρα στο Βέλγιο και πήρε τη νίκη με 57-61 επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα για τους αγώνες κατάταξης (θέσεις 5-8) του Eurobasket U16.

Οι «γαλανόλευκες» κορασίδες επέστρεψαν στις νίκες. Το Βέλγιο βρέθηκε να αιφνιδιάζει την Εθνική στην αρχή του αγώνα, ωστόσο τα όπλα δεν παραδόθηκαν και το τελικό 57-61 έχρισε κερδισμένη την Ελλάδα που κοιτάζει την 5η θέση του Eurobasket U16.

Επόμενη... αποστολή κόντρα στην Ουγγαρία (27/08, 19:45) με στόχο το ροζ φύλλο που θα «κλείσει» την παρουσία της Ελλάδας.

Η Εθνική είχε πολυφωνία στην επίθεση με την εικόνα να είναι μοιρασμένη. Η Στολίγκα σκόραρε 11 πόντους με τις Χατήρα και Ζιάγκα να έχουν 9 και τις Σύρπα, Παρασκευοπούλου και Χωλοπούλου να προσθέτουν από 7! Στο Βέλγιο, από την άλλη, ξεχώρισε η Κίρα Μπρούιντονξ με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, την ώρα που η Μπαγιάρτ είχε 10 και η Βέρμπουργκτ 9.

Οι παίκτριες του Κτιστάκη ξεκίνησαν... νωθρά το ματς και είδαν τις αντίπαλες να φτάσουν γρήγορα στο +10 (12-2) με τις επιθετικές προσπάθειες να μην έχουν αντίκτυπο και το δεκάλεπτο να λήγει με το 17-8. Και αν η πρώτη περίοδος είχε έναν πρωταγωνιστή, η δεύτερη άλλαξε «χέρια» και πέρασε στην Ελλάδα που επέστρεψε επιτρέποντας μόλις 9 πόντους στο παθητικό της, την ώρα που προσέθεσε 15 από την άλλη πλευρά για το -3 (26-23) του ημιχρόνου.

Η διαφορά κινήθηκε πάνω-κάτω στα ίδια επίπεδα μετά την ανάπαυλα μέχρι η Χωλοπούλου να ισοφαρίσει σε 36-36 στο 27ο λεπτό, με την Εθνική να πατάει σε νέες βάσεις και να κυνηγά την ανατροπή. Μάλιστα, οι Ελληνίδες διεθνείς είχαν απάντηση στα καλάθια του Βελγίου και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο... μηδέν (43-43). Η νέα ισοπαλία (46-46) που γράφτηκε από την Σύρπα 6'07'' πριν τη λήξη της αναμέτρησης έδωσε το έναυσμα για να φτάσει η «γαλανόλευκη» στο +7 (48-55) με τρίποντο της Στολίγκα, το οποίο εξανεμίστηκε από την Μπαγιάτ και το 57-57 στο 39ο λεπτό. Χατήρα και Ζιάκα έδωσαν ανάσα (57-61) με τα δευτερόλεπτα στο ρολόι να ευνοούν την Εθνική που πήρε και την τελική νίκη για τους αγώνες κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 17-8, 26-23, 43-43, 57-61