Η κλήρωση του BCL για ΑΕΚ, Περιστέρι και Ηρακλή (vid)

Gazzetta team
Η κλήρωση του BCL για ΑΕΚ, Περιστέρι και Ηρακλή (vid)

bet365

Ολοκληρώθηκε η κλήρωση για τα προκριματικά και την πρώτη φάση της διοργάνωσης της FIBA.

Το Basketball Champions League άνοιξε κι επίσημα την αυλαία της επόμενης σεζόν.

Φυσικά υπάρχει η εκκρεμότητα του Final 8 για την σεζόν 2019-20 το οποίο θα διεξαχθεί τέλος Σεπτεμβρίου και αρχές Οκτωβρίου, αλλά με την σημερινή κλήρωση ξεκίνησε η σεζόν 2020-21.

ΑΕΚ, Περιστέρι και Ηρακλής είναι οι εκπρόσωποι του ελληνικού μπάσκετ.

Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι 4 πρώτες από κάθε όμιλο.

Οι ομάδες της Αθήνας θα είναι στην φάση των ομίλων ενώ αυτή της Θεσσαλονίκης θα ξεκινήσει την προσπάθειά της από τα προκριματικά.

Η ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΗΡΑΚΛΗ

Το πρώτο εμπόδιο του Ηρακλή στο δρόμο για τους ομίλους είναι ο Κεραυνός από την Κύπρο. Αν ο «γηραιός» το περάσει θα βρει μπροστά του τον νικητή από το ζευγάρι μεταξύ της Ντίπρο ή Χρόνιχεν.

Αν αποκλειστεί ο Ηρακλής θα συνεχίσει στο Europe Cup.

Η ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΗΣ ΑΕΚ

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κληρώθηκε στο 4ο όμιλο στην πρώτη φάση της σεζόν θα αντιμετωπίσει τις Μπάμπεργκ, Χάποελ Χολόν, Καρσίγιακα, Μπιλμπάο, Σολέ, Φορτιτούντο Μπολόνια και όποια προκριθεί από την προκριματική φάση ανάμεσα σε Μπάλκαν, Τσμόκι, Νεπτούνας και Λόντον Λάιονς.

Η ΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ

Η ομάδα του Περιστερίου κληρώθηκε στον πρώτο όμιλο ο οποίος περιλαμβάνει ακόμη τις Τενερίφη, Στρασμπούργ, Σάσαρι, Ρίγα, Γαλατάσαραϊ, Ρίτας και όποια προκριθεί από την προκριματική φάση ανάμεσα σε Μονς, Άνβιλ, Μπάκεν Μπερς και Χάποελ Τελ Αβίβ

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΟΜΙΛΟΙ

Α' ΟΜΙΛΟΣ

Τενερίφη (Ισπανία)

Στρασμπούρ (Γαλλία)

Σάσαρι (Ιταλία)

Περιστέρι (Ελλάδα)

Ρίγα (Λετονία)

Γαλατάσαραϊ (Τουρκία)

Ρίτας Βίλνιους (Λιθουανία)

Μία εκ των Χάποελ Τελ Αβίβ (Ισραήλ) Μπάκεν (Δανία), Μονς (Βέλγιο), Ανβίλ (Πολωνία)

Β' ΟΜΙΛΟΣ

Νίμπουργκ (Τσεχία)

Νίζνι (Ρωσία)

Ντιζόν (Γαλλία)

Σαραγόσα (Ισπανία)

Φάλκο Σομπατέλι (Ουγγαρία)

Τόφας Μπρούσα (Τουρκία)

Λούμπλιν (Πολωνία)

Μία εκ των Ηρακλή (Ελλάδα), Κεραυνού (Κύπρος), Ντνίπρο, Γκρόνιγκεν (Ολλανδία)

Γ' ΟΜΙΛΟΣ

Χάποελ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)

Οστάνδη (Βέλγιο)

Τουρκ Τέλεκομ (Τουρκία)

Μπούργος (Ισπανία)

Μπρίντιζι (Ιταλία)

Λιμόζ (Γαλλία)

Νταρουσάφακα (Τουρκία)

Μία εκ των Ιγκοκέα (Βοσνία), Κλουζ (Ρουμανία), Σπόρτινγκ (Πορτογαλία), Φρίμπουργκ (Ελβετία)

Δ' ΟΜΙΛΟΣ

ΑΕΚ (Ελλάδα)

Μπάμπεργκ (Γερμανία)

Χάποελ Χολόν (Ισραήλ)

Καρσίγιακα (Τουρκία)

Μπιλμπάο (Ισπανία)

Σολέ (Γαλλία)

Φορτιτούντο Μπολόνια (Ιταλία)

Μία εκ των Μπάλκαν (Βουλγαρία), Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία), Λόντον Λάιονς (Μεγάλη Βρετανία), Νέπτουνας (Λιθουανία)

Το Gazzetta βρίσκεται στο Τόκιο και καλύπτει λεπτό προς λεπτό τους 32ους Ολυμπιακούς Αγώνες. Συνεχής, 24ωρη ενημέρωση για το πρόγραμμα των Αγώνων, το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών, αλλά και τον πίνακα των μεταλλίων όπως διαμορφώνεται μετά από κάθε τελικό. Επιπλέον, μπορείτε ανα πάσα στιγμή να δείτε τα highlights κάθε αγωνιστικής μέρας ξεχωριστά.

 

Μείνετε συντονισμένοι στο Gazzetta που από την πρώτη μέρα της διοργάνωσης, ζει τους Ολυμπιακούς Αγώνες από το Τόκιο!

BASKETBALL CHAMPIONS LEAGUE NEWS FEED