Χάποελ Ιερουσαλήμ - Περιστέρι winmasters 91-78: Το πάλεψε αλλά λύγισε από το φαβορί

Το Περιστέρι winmasters στάθηκε αξιοπρεπέστατα στο Ισραήλ κόντρα στην πανίσχυρη Χάποελ Ιερουσαλήμ όμως ηττήθηκε με σκορ 91-78 και πλέον η σειρά μεταφέρεται στο κλειστό της Τζον Κένεντι.

Λίγες ώρες πριν από το τζάμπολ στην Pais Arena, έγινε γνωστό ότι το παιχνίδι επρόκειτο να διεξαχθεί κεκλεισμένων των θυρών λόγω του κοροναϊού, όπερ και εγένετο.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων προηγήθηκε στις αρχές της τρίτης περιόδου (50-53, 22:48), κράτησε επαφή με το σκορ ως το 30' (72-67) όμως η Χάποελ έχτισε ξανά διψήφια διαφορά κι έκανε το 1-0 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις στη φάση των «16» του BCL.

Η πρόκριση στα προημιτελικά κρίνεται στις δυο νίκες.

Ο αγώνας

Το Περιστέρι επέμεινε στο μακρινό σουτ στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης με τη Χάποελ δίχως επιτυχία, έχοντας 0/7 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Παρ' όλα αυτά, οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου κράτησαν επαφή με το σκορ, έχοντας 7/9 δίποντα (77.7%) κόντρα στους Ισραηλινούς που στηρίχθηκαν επιθετικά στον Τζέιμς Φελντέιν (10π.). Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-18 για την ομάδα του Όντεντ Κάτας που προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Φελντέιν ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 33-23.

Ο Άινταν Ζάλμανσον σκόραρε με layup για το +13 (41-28, 14:37) όμως το Περιστέρι απάντησε με σερί 11-0, μειώνοντας σε 41-39 με το τρίποντο του Ουίλιαμ Χάτσερ. Η Χάποελ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 48-46 όμως οι «κυανοκίτρινοι» πήραν κεφάλι στο σκορ με τις βολές του Ξανθόπουλου (48-49) ενώ ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έκανε το 50-53 στο 22:48. Παρ' όλα αυτά, οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, ανέκτησαν άμεσα το προβάδισμα κι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 72-67. Ο Τζον Χόλαντ σκόραρε για τρεις κι ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (78-67, 31:18) για τη Χάποελ Ιερουσαλήμ που επικράτησε με σκορ 91-78.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-46, 72-67, 91-78.

Game 1: Χάποελ Ιερουσαλήμ - Περιστέρι 91-78.
Game 2: Περιστέρι - Χάποελ Ιερουσαλήμ (11/3, 21:30)
Game 3: Χάποελ Ιερουσαλήμ Περιστέρι *αν χρειαστεί