ΑΕΚ - Ρόσα Ράντομ 96-92 (pics)

Κάτια Πετροπούλου

Η ΑΕΚ παιδεύτηκε αρκετά κόντρα στην Ρόσα Ράντομ και χρειάστηκε την παράταση για να κάνει την πρώτη της εντός έδρας νίκη (96-92) στο Champions League, πριν αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στον ημιτελικό Κυπέλλου (05/11, 16:00). Κορυφαίοι Σάκοτα (18π.) και Χάρις (18π., 13ρ.).

Την πρώτη της εντός έδρας νίκη έκανε η ΑΕΚ στο Champions League, που χρειάστηκε την παράταση για να επικρατήσει της Ρόσα Ράντομ με 96-92, πριν αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στον ημιτελικό Κυπέλλου (05/11, 16:00).

Οι «κιτρινόμαυροι» πλήρωσαν ξανά τα κενά τους διαστήματα στην άμυνα κι επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πάρουν ελεύθερα σουτ (10/27), ενώ είχαν και 10 χαμένες βολές (28/38).

Η πολωνική ομάδα έφτασε μέχρι και το +11 (18-29) και με το που μείωναν οι γηπεδούχοι, έπαιρνε ξανά διαφορά. Μέχρι που ο Σάκοτα, που ήταν κορυφαίος με 18 πόντους - μαζί με τον Χάρις (18π., 13ρ.) - «μίλησε» με τα τρίποντά του (68-64) και τελικώς το ματς πήγε παράταση (78-78). Εκεί, η ΑΕΚ με τους Χάρις, Ξανθόπουλο, Λαρεντζάκη και Γκριν τελείωσε την δουλειά της.

Από τους φιλοξενούμενους, ξεχώρισαν οι Πάντερ (23π), Ζάιτσεφ (21π), Χάροου (15π) και Σοκολόφσκι (13π., 11ρ.).

Στο πρώτο μέρος μπορεί η ΑΕΚ να είχε μόλις 2 λάθη, αλλά η άμυνα... έμπαζε και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να δίνουν ρεσιτάλ πίσω από τα 6.75 (7/14). Με... οδηγό, λοιπόν, τα τρίποντα και τον Σοκολόφκι, η Ρόσα Ράντομ πήρε προβάδισμα στο ματς (8-14, 7'). Τη σκυτάλη πήρε ο Ζάιτσεφ, που με δύο κανονικά και ένα έμμεσο τρίποντο κράτησε το +7 (13-20, 10'). Η ΑΕΚ έπαιζε άμυνα με τα... μάτια και ο Σάκοτα προσπαθούσε να δώσει «πνοή» με τα τρίποντά του (3/6), αλλά η διαφορά έφτασε στο +11 (18-29, 13'). Με ένα μικρό σερί 4-0 οι γηπεδούχοι πλησίασαν (26-31, 15'), ενώ ο αρχηγός της «Βασίλισσας» μείωσε κι άλλο πίσω από τα 6.75 (30-33, 17'). Ο κόπος, όμως, πήγε στράφι, αφού ο Άουντα πήρε καλάθι και φάουλ από τον Γκριν και ευστόχησε (30-36, 18'). Ο Χάρις μείωσε ξανά στο καλάθι (34-36, 19'), αλλά Χάροου και Πάντερ με 5 πόντους πήραν πάλι διαφορά (34-41), με τον Τζέιμς να σκοράρει για το 36-42 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έδειξε σημάδια... ζωής, αφού με σερί 10-0 πήγε από το 37-47 στο 47-47 (24'). Και μετά ξανά πάλι... κενά! Τρία σερί καλάθια των φιλοξενούμενων ήταν αρκετά για να πάρουν πάλι προβάδισμα (47-53, 25'), με τους Σοκολόφκι και Άουντα να μένουν... προκλητικά μόνοι και να σκοράρουν. Στη συνέχεια ο Ζάιτσεφ με δύο καλάθια και ο Πάντερ πήγαν σε διψήφια διαφορά (49-59, 28'), με τον Ουκρανό ψηλό να κάνει το 53-61 στο 30', με την τρίτη προσπάθεια.

Στην τελευταία περίοδο, οι «κιτρινόμαυροι» με ένα επιμέρους 9-2 πλησίασαν ξανά στον πόντο (62-63, 32') με τρίποντο του Σάκοτα και καλάθι του Λαρεντζάκη στον αιφνιδιασμό. Ο αρχηγός συνέχιζε να... εκτελεί κι έβαλε μπροστά την ομάδα του (68-64, 34'), για να ξεσηκώσει τον κόσμο. Το ματς έγινε ντέρμπι, πήγαινε πόντο πόντο, μέχρι που έμεινε το 78-78 στο 40' για να πάει παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο και με τρεις κομβικούς παίκτες για την Ρόσα Ράντομ εκτός με συμπληρωμένα φάουλ, ο Λαρεντζάκης έδωσε προβάδισμα με τρίποντο (86-83, 42'), για να βάλει ο Γκριν 3/3 βολές από το φάουλ που του έκανε ο Χάροου (89-83). Όλα διευθετήθηκαν από την γραμμή των βολών για τις δύο ομάδες, με την ΑΕΚ να παίρνει τελικά τη νίκη (96-92).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ είχε 24 ασίστ και τα μισά λάθη από ότι η Ράντομ (8-16). Τα κρίσιμα τρίποντα του Σάκοτα και η ηγετική διάθεση του Γκριν της έδωσαν ώθηση, όπως και το γεγονός ότι έβαλε τις βολές στην παράταση.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο αρχηγός ήταν ξανά... εδώ και μέτρησε 18 πόντους (6/12τρ.). Ο Χάρις έκανε double double με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Γκριν είχε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Λαρεντζάκης σταμάτησε στους 13 πόντους, βάζοντας το κρίσιμο τρίποντο στο 83-83, ενώ είχε 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Πιέτσοβιτς σε 19 λεπτά είχε 0 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 83-83, Λαρεντζάκης και Γκριν έδωσαν πάλι το προβάδισμα στην ΑΕΚ. Ο Έλληνας γκαρντ ευστόχησε σε τρίποντο και αμέσως μετά ο Αμερικανός έβαλε 3/3 βολές, από του Χάροου, για το 89-83.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ τα ριμπάουντ (37-45) και η Ρόσα Ράντομ τα λάθη (16).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Κέβιν Πάντερ προσπάθησε να βρει συμπαίκτη του και μετά από σύγκρουση έπεσε στο παρκέ κι έμεινε για λίγο εκεί. Όταν σηκώθηκε, πήρε το χειροκρότημα του κόσμου.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 36-43, 53-61, 78-78, 96-92 (παρ.).