Ρίτας Βίλνιους - Περιστέρι 89-64: Βαριά πρώτη ήττα για την ομάδα του Σπανούλη (vid)

Νίκος Καρφής

Το Περιστέρι Bwin του Βασίλη Σπανούλη γνώρισε βαριά ήττα από τη Ρίτας Βίλνιους με 89-64 και υποχρεώθηκε στο πρώτο αρνητικό αποτέλεσμα στο BCL.

Την χειρότερη του εμφάνιση στο φετινό BCL έκανε το Περιστέρι Bwin του Βασίλη Σπανούλη και γνώρισε την πρώτη του ήττα (89-64) στη διοργάνωση. Οι Πρίγκηπες της Δυτικής Όχθης δεν βρήκαν λύσεις σε άμυνα και επίθεση, βρέθηκαν να χάνουν με double score στο ημίχρονο (52-26) και στη συνέχεια ήταν αδύνατο να διεκδικήσουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Για τους νικητές ματσάρα έκανε ο Φόστερ που τελείωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/31 τρίποντα. Για τους φιλοξενούμενους που έπεσαν στο 2-1, πρώτος σκόρερ ο Φρανσίσκο με 17 πόντους, που αποχώρησε τραυματίας τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη.

Το ματς

To Περιστέρι Bwin δεν μπήκε καλά στο ματς, με τη Ρίτας να το εκμεταλλέυεται και να προηγείται με 21-6 χάρη στο καλάθι του Έχοντας στο 7'. Ο Φρανσίσκο έδινε λύσεις στην ομάδα του Σπανούλη και με τρίποντο έγραψε το 24-13 στο 9'. Το Περιστέρι είχε 1/9 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Φρανσίσκο είχε κέφια και με τρίποντο έκανε το 27-21, ωστόσο η Ρίτας αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Φόστερ έγραψε το 33-23 στο 13'. Ο Νορμάντας με τα τρίποντα του δημιουργούσε θέματα στην άμυνα του Περιστερίου Bwin και εκτέλεσε για το 42-25 στο 17'. Η διαφορά πήγε στους 24 (49-25) χάρη στο γκολ-φάουλ του Φόστερ στο 19'. Το Περιστέρι είχε 3/17 τρίποντα στο ημίχρονο.

Το Περιστέρι δεν έβρισκε τρόπους να μειώσει τη διαφορά, με τον Ραντάνοφ να σκοράρει για το 61-34 στο 25'. Η ομάδα του Σπανούλ πάλευε να μαζέψει το σκορ, όμως οι Λιθουανοί έβρισκαν λύσεις με τον Φρίντρικσον να κάνει το 74-47 στο 29'.

Το ματς δεν γινόταν να γυρίσει, με τους Λιθουανούς να φτάνουν στο εύκολο και την πρώτη τους νίκη στο BCL.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 52-26, 74-51, 89-64

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρίτας πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 52-26, είχε 52 ριμπάουντ αντί 30 του Περιστερίου Bwin, μοίρασε 19 ασίστ αντί 19 του αντιπάλου της και υποχρέωσε την ομάδα του Σπανούλη σε 20/63 σουτ.

MVP: Ο Φόστερ ήταν ο κορυφαίος με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ

ΑΦΑΝHΣ ΗΡΩAΣ: Ο Νορμάντας με 15 και 5/7 τρίποντα, ο Έχοντας με 15 και 8 ριμπάουντ και ο Φρίντρικσον με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ντένμον έμεινε χαμηλά στους 6 πόντους με 2/8 σουτ και δεν βοήθησε όσο θα ήθελε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: To Περιστέρι σούταρε με το κάκιστο 20/63 εντός παιδιάς.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Το Περιστέρι δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να απειλήσει τη Ρίτας και έτσι μοιραία ήρθε η πρώτη του ήττα στο BCL.