Τόφας - Κέμνιτς 82-78: Πρόκριση για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη που... σφράγισε τους ομίλους του BCL

Η Τόφας Μπούρσα του Δημήτρη Πρίφτη πέρασε και το εμπόδιο της Κέμνιτς επικρατώντας με 82-78 με... φόρα στο τελευταίο δεκάλεπτο και διαμόρφωσε την τελική εικόνα του BCL για τη φάση των ομίλων.

Η Τόφας Μπούρσα του Δημήτρη Πρίφτη χρειαζόταν μία ακόμη νίκη στον προκριματικό γύρο του BCL και το βράδυ της Κυριακής (25/09) επικράτησε της Κέμνιτς για την είσοδο στους ομίλους.

Πρώτος σκόρερ ήταν ξανά ο Ρομπ Γκρέι που σημείωσε 26 πόντους με 7 ριμπάουντ,2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ ο Μπούμπα Τουρέ τελείωσε το ματς «διπλός» με 17 πόντους και 14 ριμπάουντ την ώρα που είχε και ένα κρίσιμο μπλοκ προς το τέλος του αγώνα.

Η Τόφας βρισκόταν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο, σκόραρε μόλις 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και υποχρεώθηκε να κυνηγά, αλλά με το επιμέρους 24-13 στην τελευταία περίοδο, πήρε το εισιτήριο και έκλεισε τις θέσεις των ομίλων αφήνοντας εκτός τους Γερμανούς.

Λίγο νωρίτερα, η Ουνικάχα Μάλαγα των Κέντρικ Πέρι και Τάισον Κάρτερ επικράτησε της Λεβίτσε 91-73 και μπήκε στον όμιλο του ΠΑΟΚ, με τις νίκες Μπάκεν Μπέαρς και Μπενφίκα να ολοκληρώνουν το παζλ των προκριματικών.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 50-44, 58-65, 82-78