Μεσολόγγι - Λαύριο 75-79: Το «βύθισε» (vid)

Το Λαύριο (14-4) νίκησε το Μεσολόγγι (4-14) με 75-79 και μάλλον το έριξε στην Α2.

Το Λαύριο συνέχισε την ξέφρενη πορεία του αφού νίκησε και στο Μεσολόγγι με 75-79. Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί, αλλά γνώρισαν μία ακόμη ήττα και πλέον η παραμονή στην κατηγορία είναι απίθανη.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με 7/8 σουτ εντός πεδιάς και με πρωταγωνιστές τους Μουράτο, Ντιαλό προηγήθηκαν με 10-16 (6'). Ο Γκότσερ ανέβασε την απόδοσή του, απέκτησε επαφή με το αντίπαλο καλάθι, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος κι έτσι το Λαύριο διατήρησε το προβάδισμα (16-23, 10').

Ο Βουλγαρόπουλος των φιλοξενούμενων πρόσφερε βοήθεια στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ενώ ο Καλαμπάκος είδε τον Χατζηνικόλα να σκοράρει για την ομάδα του (25-31, 14'). Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου πάντως η ομάδα του Σερέλη φρόντισε να διατηρήσει την διαφορά πόντων (35-41, 20').

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά καλά στο τρίτο δεκάλεπτο και έβγαλαν επιθετικότητα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ντέιβις και Σαχπατζίδης διαμόρφωσαν νέα δεδομένα μειώνοντας σε 51-56 (26'). Σε εκείνο το σημείο πάντως ο Κάρτερ με έξι σερί πόντους έδωσε εκ νέου σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του (51-62, 29').

Το Μεσολόγγι στην τελευταία περίοδο ήταν αποφασισμένο για να εξαντλήσει κάθε πιθανότητα και έτσι Γκότσερ και Λάνγκφορντ μείωσαν σε 68-69 (36΄). Κόζι και Κάρτερ βρήκαν όμως 2/2 τρίποντα και κάπως έτσι οι φιλοξενούμενοι πρόσθεσαν μία ακόμη νίκη στο ρεκόρ τους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ανώτεροι οι νικητές στα τρίποντα (15%-32%) και στα ριμπάουντ (36-41).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κάρτερ είχε 16 πόντους και ο Ντιαλό 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λόρενς σε 33 λεπτά είχε 0/5 σουτ και βοήθησε μόνο στη δημιουργία (5ασ.).

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μουράτος τελείωσε με 11 πόντους και 4 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 68-69 και την ψυχολογία στην πλευρά των γηπεδούχων, Κόζι και Κάρτερ ευστόχησαν σε διαδοχικά τρίποντα κι έληξαν το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Μεσολόγι τα 3/20 τρίποντα και τις 10 χαμένες βολές. Το λαύριο τις δέκα χαμένες βολές.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Μουράτου στο πρόσωπο του Σαχπατζίδη. Θύμισε διαγωνισμό καρφωμάτων NBA.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-43, 56-64, 75-79