Λαύριο - Περιστέρι 88-71: Η χαρά του μπάσκετ! (vid)

Τρίποντα, καρφώματα, τάπες και το Λαύριο (13-4) νίκησε και το Περιστέρι (9-8) με 88-71.

Με τρομερό μπάσκετ το Λαύριο επικράτησε για δεύτερη φορά του Περιστερίου αφού επιβλήθηκε με 88-71. Το παιχνίδι είχε πλούσιο θέαμα με τους νικητές να προσφέρουν εκπληκτικό μπάσκετ.

Το Λαύριο ξεδίπλωσε από νωρίς τα αθλητικά του προσόντα και με πίεση στην άμυνα, αλλά και γρήγορο μπάσκετ στην επίθεση βρέθηκε μπροστά με 17-7 (6') χάρη στους Μουράτο και Ντέιβις. Ο Βασιλόπουλος προσπάθησε να αλλάξει κάπως την κατάσταση για την ομάδα του, αλλά δεν ήταν αρκετός.

Στη δεύτερη περίοδο το Περιστέρι είδε και τον Πέτεγουεϊ να μπαίνει στην εξίσωση του σκορ με δύο εντυπωσιακά καρφώματα και έτσι το σκορ μετατράπηκε σε 29-25 (13'). Οι φιλοξενούμενοι «έχτισαν» πάνω σε αυτή την αντίδραση και το σερί τους σταμάτησε στο 11-0 (29-31, 16'). Ο Ντιαλό πάντως φρόντισε να επαναφέρει την ομάδα του σε θέση οδηγού (38-31, 19').

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την τρίτη περίοδο και με τρίποντο του Γκουτιέρεζ μείωσαν σε 49-48 (25'). Το παιχνίδι είχε πάρει εκπληκτικό ρυθμό με αλλεπάλληλα τρίποντα και καμία εκ των δύο ομάδων να μη μπορεί να ξεφύγει μέχρι που 2/2 τρίποντα του Πέτεγουεϊ έκαναν το 57-60 (28'), αλλά και πάλι το Λαύριο βρήκε τρόπο κι αντέδρασε με τους Μουράτο και Κόζι (68-63, 30').

Η άριστη κυκλοφορία της μπάλας των παικτών του Σερέλη κατέληξε σε εύστοχα σουτ τριών πόντων του Σάβατζ τα οποία τους διατήρησαν μπροστά στο σκορ (77-67, 34΄). Οι φιλοξενούμενοι εγκατέλειψαν την προσπάθειά τους, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν σουτ πίσω από τα 6.75 και το πάρτι ολοκληρώθηκε με 88-71.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο τελείωσε με 15/28 τρίποντα, 26 ασίστ και 9 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μουράτος ήταν απολαυστικός με 17 πόντους, 9 ασίστ κι ένα λάθος.

Καταπληκτικοί και οι Ντιαλό (14π.), Κόζι (12π., 4ασ.) και Ντέιβις (12π., 5ρ.).

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάντζαρης σε 25 λεπτά είχε 0/2 σουτ, μηδέν ριμπάουντ, μία ασίστ και 2 λάθη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σάβατζ στο κρίσιμο σημείο βρήκε 9 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Όταν το σκορ έγινε 67-74, ακολούθησαν 3/3 τρίποντα των γηπεδούχων.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο τίποτα. Το Περιστέρι το τραγικό τελευταίο πεντάλεπτο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Θεαματικό ματς με πολλά εντυπωσιακά καρφώματα από Πέτγουεϊ, Κάρτερ, Ντιαλό και Τζόουνς!

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 44-36, 68-63, 88-71