ΠΑΟΚ - Μεσολόγγι 96-87: Διαφορά προσωπικοτήτων (vid)

Ο ΠΑΟΚ (5-5) νίκησε το Μεσολόγγι (3-8) με 96-87 έχοντας πολλούς παίκτες σε καλή κατάσταση.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Μεσολογγίου με 96-87 έχοντας περισσότερες λύσεις από τους φιλοξενούμενους.

Οι Θεσσαλονικείς ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Γκρίφιν προηγήθηκαν με 19-10 (7'), ωστόσο το Μεσολόγγι αντέδρασε και με 9 πόντους Γκότσερ ισοφάρισε σε 21-21 (10').

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν πολύ ψηλά ποσοστά ευστοχίας από μέση και μακρινή απόσταση. Ο Γκότσερ έφτασε τους 19 πόντους στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα και το Μεσολόγγι προηγήθηκε με 35-38.Στη συνέχεια πάντως ο Γκρίφιν βρήκε συμπαραστάτη στο σκοράρισμα τον Κακλαμανάκη και έβαλαν τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 47-40 (18').

Η τρίτη περίοδος δεν είχε πολύ διαφορετική εικόνα σε σχέση με τις άλλες δύο. Οι γηπεδούχοι είχαν τη διάθεση να ξεφύγουν στο σκορ, αλλά πάντα το Μεσολόγγι έβρισκε τον τρόπο να μη χάνει την επαφή του με το σκορ (64-62, 26'). Ένα ξέσπασμα όμως του Λοβ έδωσε διαφορά 8 πόντων στον ΠΑΟΚ στο τέλος της περιόδου.

Ο Γκρίφιν με τον Παπαντωνίου έδωσαν νωρίς στο τελευταίο δεκάλεπτο διαφορά ασφαλείας στην ομάδα τους. Οι παίκτες του Καλαμπάκου κουράστηκαν, εκνευρίστηκαν με κάποιες αποφάσεις των διαιτητών κι έτσι έχασαν τη συγκέντρωσή τους και τις πιθανότητες για κάτι καλό (90-76, 35'). Το υπόλοιπο διάστημα μέχρι την κόρνα της λήξης είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι νικητές είχαν περισσότερες λύσεις, βρήκαν 44 πόντους μέσα από τη ρακέτα και τελείωσαν με 24/26 βολές.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκρίφιν τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 7 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Άστοχος ο Μοτσενίγκος με 1/5 σουτ σε 17'.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπιτς έκανε double double με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το ματς κρίθηκε στο τελευταίο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου όταν το 64-62 μετατράπηκε σε 78-70.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ τα 18 λάθη και το Μεσολόγγι την άμυνα του.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Πουαριέ με τα δύο χέρια μπροστά στον Κακλαμανάκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 51-47, 78-70, 96-87